40 – latek z ponad tysiącletnim bagażem doświadczeń

2009-03-18

Niewielu mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego pamięta, że w roku 1969, kiedy to do życia zostało powołane dzisiejsze Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, początkowo nazywało się ono „Muzeum Początków Państwa Polskiego na Lednicy”. Swą aktualną nazwę przyjęło dopiero w 1975 roku.

Ze skromnego ośrodka w krótkim czasie rozwinęło się ono w jedno z najważniejszych muzeów na otwartym powietrzu w Polsce. Pierwotnie opiekowało się ono ruinami wczesnośredniowiecznego grodu na wyspie Jeziora Lednickiego. Dziś w jego skład wchodzą:

Nie ulega zatem wątpliwości, że jest to jedno z ważniejszych muzeów, którego zadaniem jest ochrona dziedzictwa z różnych okresów dziejów Polski od X/XI do końca XIX wieku.

W związku z obchodami jubileuszowymi, MPP na Lednicy przygotowało wiele atrakcyjnych imprez, związanych bezpośrednio z początkami naszej państwowości.

Już 20 marca Muzeum zaprasza na słowiański zwyczaj pożegnania zimy na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego – Topienie Marzanny, czyli Śmiercicha ze wsi Nowe Latko do wsi. Ramowy program imprez 40 – lecia obejmuje m.in.:

Więcej informacji na stronie Muzeum: www.lednicamuzeum.pl


Załącznik:
Źródło: Custodia Memoriae – 40 lat Muzeum 1969 – 2009


Starostwo Powiatowe