Polska Akademia Gitary 2011

2011-07-27

Festiwal PAG stanowi jedyne w Europie tej rangi wydarzenie, które tworzy dla społeczności lokalnych z rożnych zakątków regionu oraz zagranicznych i polskich turystów, miłośników muzyki gitarowej, niezwykły, twórczy klimat i miejsce spotkania.

Festiwal zlokalizowany jest w najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscach Wielkopolski i jest przedsięwzięciem trans-lokalnym, realizowanym jednocześnie na terenie kilkunastu gmin Województwa Wielkopolskiego. Zasadniczym celem festiwalu jest przenoszenie do mniejszych ośrodków miejskich i społeczności lokalnych w Wielkopolsce wydarzeń z zakresu muzyki klasycznej, których artystyczna jakość nie odbiega od oferty kulturalnej prezentowanej w najlepszych salach koncertowych międzynarodowych metropolii.

Dzięki temu wydarzeniu Gniezno zapisuje się na międzynarodowej mapie miejsc, w których latem odbywają się najważniejsze wydarzenia muzyczne przyciągające wielbicieli gitary i gitarzystów z Polski i innych krajów europejskich, USA, Meksyku, Afryki Północnej i Azji.

Festiwal, oprócz prezentowania najbardziej uzdolnionych gitarzystów klasycznych świata, stymuluje powstawanie nowych dzieł muzycznych. W tym roku festiwal zainauguruje światowe prawykonanie utworu na gitarę i orkiestrę kameralną, zamówionego w ramach festiwalu. Począwszy każdorazowo od inauguracji z udziałem orkiestry symfonicznej, realizowane są mistrzowskie recitale, koncerty kameralne, happeningi, warsztaty, koncerty dla rodziców z dziećmi, koncerty plenerowe.

W tym roku program został poszerzony o prezentacje różnorodnych odcieni muzyki gitarowej: od klasycznej, poprzez flamenco i gitarę akustyczną aż po zjawiskowy rock\'and\'roll. Jedną z kulminacji będzie happening gitarowy przed poznańskim ratuszem, 28 sierpnia 2011, podczas którego wspólnie zagra kilkuset miłośników gitary, edukowanych uprzednio w tym celu przez regionalne media.

Zapraszamy!

14 sierpnia 2011 (niedziela)
godz. 17.00
Koncert dla rodzin z dziećmi "Kiedy byłem małym chłopcem…"
Jankowo Dolne, Plaża

19 sierpnia 2011 (piątek)
godz. 19.00
Koncert inauguracyjny:
Łukasz Kuropaczewski (gitara), Andrzej Bauer (wiolonczela),
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" pod dyr. Agnieszki Duczmal
Katedra Gnieźnieńska

27 sierpnia 2011 ( sobota)
godz. 20.00
"Tribute to Jimie Hendrix" Jarek Śmietana Band, Z - Star
Amfiteatr Centrum Kultury "Scena to dziwna"

28 sierpnia 2011 (niedziela)
godz. 11.45
Happening Gitarowy - przyjdź z własną gitarą -
zagraj z Jarkiem Śmietaną "Kiedy byłem małym chłopcem…" i wygraj zaproszenie na Tribute to Jimi Hendrix w Poznaniu
Poznań, schody ratusza

Starostwo Powiatowe