Wyjątkowe Święto Plonów

2015-09-11

którą odprawił Ksiądz Kanonik Romuald Szczepaniak, proboszcz parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie.
Po Eucharystii, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, ulicami Kiszkowa przemaszerował, w strugach deszczu, barwny korowód, prowadzony przez zabytkowe maszyny rolnicze i samorządową orkiestrę dętą powiatu gnieźnieńskiego. W korowodzie swoje honorowe miejsce zajęły delegacje z wieńcami dożynkowymi reprezentujące organizatorów dożynek - Powiat Gnieźnieński i Gminę Kiszkowo oraz pozostałe gminy powiatu i sołectwa gminy Kiszkowo. Tuż za nimi maszerowali dożynkowi starostwie powiatowi i gminni, wraz z asystentami, oraz gospodarze święta plonów: Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński i Tadeusz Bąkowski, wójt Gminy Kiszkowo.
Skład korowodu tworzyli również przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzyści, członkowie zarządu powiatu gnieźnieńskiego, radni gminni i powiatowi, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu gnieźnieńskiego oraz zaproszeni goście, rolnicy i mieszkańcy Gminy Kiszkowo i naszego powiatu. Wśród dożynkowych gości w korowodzie znaleźli się także reprezentanci partnerskiego powiatu Teltow–Flaeming w Niemczech: Pani Silvia Fuchs – Prezes Stowarzyszenia Rolników oraz Pan Berndt Schütze – Kierownik Biura Rolnictwa Powiatu Teltow-Flaeming.
Po przemarszu, obrzędowa część dożynek odbyła się na boisku sportowym. Uroczystości święta plonów rozpoczął hymn państwowy. Po hymnie tradycyjnie na dożynkach powiatowo-gminnych odegrano hejnał Powiatu Gnieźnieńskiego.
Oficjalnego otwarcia dokonali wspólnie gospodarze dożynek – Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński oraz Tadeusz Bąkowski – wójt Gminy Kiszkowo którzy przywitali przybyłych gości dziękując jednocześnie wszystkim rolnikom za codzienną pracę i pielęgnowanie rodzinnych tradycji.
Obrzęd chleba poprowadził Zespół „Lusowiacy” z Tranowa Podgórnego. Dożynkowy chleb na ręce gospodarzy Gminy i Powiatu wręczyli starostwie tegorocznych dożynek – Bernadeta Gwiazda z Trzemżala i Józef Kuszak z Turostowa, którym towarzyszyli asystenci – Paulina Koperska ze Skiereszewa i Piotr Mądry z Trzemżala, a także Starostwie Gminni – Jolanta Paradowska ze wsi Ujazd i Błażej Smolny ze wsi Myszki. Po znakomicie przeprowadzonych przez „Lusowiaków” uroczystościach obrzędowych rolnikom z terenu powiatu gnieźnieńskiego wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane na wniosek starosty gnieźnieńskiego i wójta Gminy Kiszkowo przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznakę honorową otrzymali: Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński i Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński wręczyli także dyplomy uznania dla rolników przyznane przez Powiat Gnieźnieński. Wyróżnienia otrzymali:
Podczas tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych wręczone zostały również odznaczenia i medale przyznane przez Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz wyróżnienia dla rolników z Gminy Kiszkowo. Okolicznościowy grawerton od Burmistrza Miasta i Gminy Trzemeszno otrzymał ponadto regionalista Tadeusz Panowicz.
Tegorocznym dożynkom towarzyszyły także liczne atrakcje i występy artystyczne. Specjalny zestaw gier i zabaw dla najmłodszych przygotowało stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska, które na swoim stoisku zaprezentowało również tradycyjne wywary z ziół i makiety ilustrujace ciekawostki historyczne naszego regionu. Mimo niesprzyjającej aury zabawa na kiszkowskich dożynkach trwała do późnych godzin wieczornych.

Starostwo Powiatowe