Sukces pierwszej edycji Weekendu na Szlaku Piastowskim

2016-10-05

Do akcji włączyły się w sumie 33 obiekty z 27 miejscowości Szlaku Piastowskiego, w których zorganizowano łącznie prawie 100 realizacji. Wśród najważniejszych były spacery z wojem, czyli przechadzki z przewodnikiem, warsztaty, inscenizacje i gry miejskie. Wśród atrakcji turystyki aktywnej można było wziąć udział w rajdach rowerowych lub w spływie kajakowym.

Akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że w jej drugim dniu nie wytrzymał serwer na którym umieszczona jest strona www.szlakpiastowski.pl. Z tego powodu, strona szlaku przez kilka godzin była nieaktywna, na szczęście awarię udało się dość szybko naprawić. Do sobotniego poranka, harmonogram wydarzenia został pobrany niemal 20 000 razy!

Organizatorzy szacują liczbę uczestników weekendu na około 10 000 osób. Cieszy duża frekwencja podczas marszów z wojem w Gnieźnie, na rajdach rowerowych oraz w grach miejskich. W Poznaniu, w grze miejskiej wzięło udział prawie 100 osób, a liczba ta zapewne byłaby większa gdyby nie wspomniana awaria serwera. Dużą popularnością cieszyły się pikniki piastowskie w Pobiedziskach, Grzybowie, Gieczu i Wągrowcu. W miejscach tych spotkać można było wiele osób, które rozumiejąc ideę weekendu, podróżowały z punktu do punktu. Największe wrażenie na najmłodszych robiły strzały z gigantycznego trebusza w Grodzie Pobiedziska - widowiskowe wystrzelenie pocisku o wadze do 10 kg na odległość ok. 200 metrów robi potężne wrażenie. Wyjątkową aurę udało się stworzyć rekonstruktorom święta plonów w Gieczu. Piastowskie obrządki uświetniły śpiewy grupy Koło Jana. Można było z pewnością zapomnieć o otaczającym nas XXI wieku. Zupełnie jak w Grzybowie, kiedy podczas awantury karczemnej kawałki rozbitych na hełmach awanturników naczyń spadały u stóp oglądających inscenizację. Weekend zakończyło nocne zwiedzanie kościoła w Tarnowie Pałuckim. Mimo niedzieli i późnej pory, zebrała się grupa chętnych, aby podziwiać najprawdopodobniej najstarszy kościół drewniany w Polsce. Wyjątkowo podświetlony, wzbogacony opowieściami Marcina Moeglicha z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, zapadł z pewnością wielu osobom w pamięć.

To tylko kilka z zaoferowanych atrakcji. Pozytywne przyjęcie wydarzenia wśród mieszkańców regionu i turystów z pewnością zaowocuje kolejnymi edycjami.

Przypomnijmy, że patronat nad wydarzeniem sprawowali Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Polska Organizacja Turystyczna. Projekt został dofinansowany z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego.

Już dziś zapraszamy wszystkich pasjonatów historii początków państwa polskiego na II edycję Weekendu na Szlaku Piastowskim w 2017 roku.Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”


Wideo i foto relacje na stronie:


http://www.szlakpiastowski.pl/aktualnosci/46-weekend-na-szlaku-piastowskim

Starostwo Powiatowe