Zapraszamy na święto Konstytucji 3. Maja

2018-04-24

Władze samorządowe Powiatu Gnieźnieńskiego zapraszają do wspólnego uczczenia Święta Uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Tegoroczne obchody zainauguruje tradycyjnie Msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona o godzinie 10.15 w Katedrze Gnieźnieńskiej. Po Eucharystii rozpocznie się uroczystość patriotyczna przy pomniku króla Bolesława Chrobrego. W jej trakcie, postanowieniem Prezydenta RP, nadany zostanie pośmiertnie pierwszy stopień oficerski śp. Edwardowi Marianowi Jagle, żołnierzowi oddziału „Zielony Trójkąt”. Wspomniany oddział powstał w maju 1945 roku i działał między innymi w powiecie gnieźnieńskim, a jego zadaniem było przygotowanie powstania antysowieckiego oraz ochrona ludności przed bezprawiem reżymu komunistycznego.

Uroczystość wzbogaci widowisko historyczne przygotowane przez uczniów i nauczycieli z III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie. Całość uświetni wojskowa asysta honorowa z Powidza oraz zespoły reprezentacyjne Powiatu Gnieźnieńskiego.

Propozycją dla całych rodzin będą towarzyszące obchodom warsztaty i animacje na świeżym powietrzu przygotowane przez Centrum Kultury eSTeDe, które odbędą się na ulicy Tumskiej. Na najmłodszych i troszkę starszych czekać będą między innymi warsztaty tworzenia kotylionów patriotycznych, warsztaty balonowe, czy warsztaty świec plastycznych. Z całą pewnością niecodzienną atrakcją będzie również tworzenie wielkich baniek mydlanych, malowanie twarzy, fotobudki i magiczne lustra.

Starostwo Powiatowe