Rozwój gospodarczy motywem przewodnim spotkania starostów

2019-07-12

Oferta terenów inwestycyjnych, szkolnictwo zawodowe oraz ekologia to główne zagadnienia, które towarzyszyły spotkaniu Kornelii Wehlan, Starosty Powiatu Teltow-Fläming ze Starostą Gnieźnieńskim Piotrem Gruszczyńskim. W dniach 11-12 lipca władze Powiatu Gnieźnieńskiego gościły delegację z partnerskiego powiatu z Niemiec w ramach oficjalnej wizyty samorządowej.
 
W programie dwudniowej wizyty przewidziano między innymi prezentację funkcjonowania i wyposażenia gnieźnieńskiego Centrum Kształcenia Praktycznego, spotkanie z przedstawicielami firmy Asket, będącej cenionym producentem biomasy, a także wizytę w strefie gospodarczej na terenie Gminy Łubowo. Członkowie delegacji zwiedzili ponadto Wzgórze Lecha w Gnieźnie oraz Ostrów Lednicki - dwa Pomniki Historii na terenie powiatu gnieźnieńskiego.Staroście z Niemiec towarzyszył  Siegmund Trebschuh – pełnomocnik starosty d/s promocji gospodarczej. Ze strony Powiatu Gnieźnieńskiego delegację podejmował Zarząd Powiatu oraz Przewodniczący Rady Dariusz Pilak, który już wcześniej współpracował z Powiatem Teltow–Fläming piastując funkcję Starosty Gnieźnieńskiego. Z delegacją niemiecką spotkali się także wójtowie Kiszkowa Tadeusz Bąkowski i Łubowa Andrzej Łozowski.

Wizyta była również dobrą okazją do podsumowania zakończonego kilka dni wcześniej projektu tygodniowego pobytu podopiecznych Świetlicy Środowiskowej „Dzieci z Chmur” oraz Zespołu Placówek Wsparcia Rodziny w Trzemesznie w Luckenwalde. Rewizyta w Gnieźnie planowana jest w roku 2020. Podczas dwudniowej wizyty wspomniano dotychczasowe osiągnięcia międzynarodowej współpracy obu partnerskich samorządów, jak również określono wstępne założenia przyszłorocznej współpracy, której tematyka ma w szczególności dotyczyć możliwości podjęcia wspólnych działań na rzecz promocji przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Powiat Gnieźnieński współpracuje z Powiatem Teltow-Fläming od 2003 roku. Głównym obszarem wspólnych działań jest promocja przedsiębiorczości, wsparcie szkolnictwa zawodowego oraz wymiana kulturalna. Ważnym obszarem wzajemnej wymiany doświadczeń jest również pomoc społeczna i opieka socjalna. Kornelia Wehlan piastuje funkcję Starosty Powiatu Teltow – Fläming od października 2013 roku. Kadencja starosty trwa 8 lat.

Powiat Teltow – Fläming leży w landzie Brandenburgia, stolicą powiatu jest Luckenwalde. Powiat zamieszkuje ponad 160 tys. mieszkańców na powierzchni blisko 2,1 tys. km 2. Jest to najbliżej oddalony partner zagraniczny Powiatu Gnieźnieńskiego, bo tylko o 360 km. Głównymi dziedzinami gospodarki na terenie Powiatu Teltow – Fläming są biotechnologia, przemysł samochodowy, obróbka i przetwarzanie metali, przemysł spożywczy, odnawialne źródła energii oraz nauka. W południowej części powiatu rozwija się turystyka. Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest trasa rolkowo – rowerowa Fläming –Skate. Branderburski system tras to złożony kompleks aż ośmiu asfaltowych pętli o długości prawie 230 kilometrów. Prowadzą one do wszystkich najważniejszych miejscowości w okolicy oraz pozwalają turystom na dotarcie do najciekawszych atrakcji w powiecie. Innymi atrakcjami turystycznymi Powiatu Teltow – Fläming zasługującymi na uwagą są m.in. wioska muzealna Baruther Glashutte w Baruth, średniowieczne zabytki w Juterbog, czy historyczne młyny w Pektus i Dennewitz.

Starostwo Powiatowe