Zakwaterowanie uchodźców oraz wsparcie dla Ukrainy

2022-02-28

28 lutego 2022 roku Starosta Gnieźnieński Piotr Gruszczyński zorganizował kolejne spotkanie sztabu kryzysowego, w którym udział wzięli Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz oraz przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i straży, by skoordynować pomoc dla uchodźców. Tematem spotkania było również omówienie kwestii dotyczących punktów informacyjnych i recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy oraz omówienie kwestii w obszarze edukacji i ochrony zdrowia.

W związku z otwarciem magazynu powiatowego przeznaczonego na zbiórkę darów dla Ukrainy, zwróciliśmy się z uprzejmą prośbą do samorządów w powiecie gnieźnieńskim, aby na terenie gmin powstały punkty koordynujące zbiórkę darów. W pierwszej kolejności otrzymane dary zabezpieczane są dla uchodźców z Ukrainy w magazynach gminnych, a tylko nadwyżka dostarczana jest do magazynu powiatowego. Powiat kieruje transport do hubu w Poznaniu, a dostarczeniem darów na Ukrainę zajmuje się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. W obliczu niewyobrażalnego aktu agresji Rosji skierowanego w stronę Ukrainy, stowarzyszenia, organizacje non profit oraz wszelkiego rodzaju instytucje, w tym Centrum Kultury ESTEDE włączyły się w zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla naszych przyjaciół z Ukrainy. Zbiórka w Centrum Kultury potrwa do środy (szczegóły: https://scenatodziwna.eu/pomoc-ukrainie-zbiorka).

Otrzymujemy maile od naszych partnerskich samorządów – Miasta Browary, Miasta Humań i Rejonu Humańskiego z prośbą o pomoc i wsparcie. Według informacji przekazanych przez stronę ukraińską, sytuacja w mieście Browary jest pod kontrolą, armia ukraińska dzielnie broni przedmieść Kijowa, przed armią rosyjską. Wielu mieszkańców Browarów zgłasza się na ochotnika i broni własną Ojczyznę z bronią w ręku. Jest wiele ofiar i rannych. Ich dzielni lekarze ratują życie rannym obrońcom. Na ten moment brakuje lekarstw i w związku z tym apelują do Nas o możliwą pomoc. Wykaz lekarstw jest dość obszerny i wymaga weryfikacji kierownictwa powiatowego szpitala. Natomiast najpotrzebniejsze rzeczy znajdziecie Państwo w wykazie (na końcu komunikatu).

Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować mieszkańcom powiatu! Jesteśmy wdzięczni za otwartość, wrażliwość na ludzką krzywdę oraz świetną organizację niesienia pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy. Za wszystkie zbiórki organizowane w Gnieźnie i całym powiecie gnieźnieńskim z całego serca dziękujemy!

Wykaz najpotrzebniejszych rzeczy:

zestawy wyposażenia medycznego:

produkty żywieniowe (z długim terminie ważności):

produkty żywieniowe dla dzieci:

ciepła odzież:

sprzęt:

 

Starostwo Powiatowe