Pamiętaj o złożeniu deklaracji CEEB - termin upływa 30 czerwca

2022-06-28

Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel i zarządca budynków wybudowanych przed 1 lipca 2021 roku musi złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Obowiązek złożenia deklaracji ciąży na właścicielach lub zarządcach wszystkich budynków – mieszkalnych i niemieszkalnych, w tym jednorodzinnych, wielorodzinnych czy handlowo-usługowych. Chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę. Deklaracje można składać w formie papierowej lub online.

Zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów ewidencja obejmie źródła ogrzewania i spalania paliw do 1 MW, które w tej chwili nie wymagają pozwoleń „emisyjnych” ani zgłoszenia w myśl przepisów Prawa ochrony środowiska. Nie ma znaczenia zatem, czy źródło ciepła i spalania paliw znajduje się w domku na działce, czy w kamienicy, w warsztacie czy szpitalu - wszystko trzeba zgłosić, wybierając tylko odpowiednią formę deklaracji. Zgłosić należy zarówno piece i kotły: gazowe, węglowe czy na pellet, piecokuchnie, kominki, pompy ciepła czy ogrzewanie z sieci. W imieniu mieszkańców domów wielorodzinnych zrobi to zarządca, o ile budynek ma jedno źródło ogrzewania i nikt nie zainstalował w nim np. kozy czy kominka.

Pamiętajmy! Złożenie deklaracji jest obowiązkowe. Za niezłożenie deklaracji w terminie będzie grozić kara grzywny. Kara za niedotrzymanie terminu to od 500 zł do 5000 zł.

Deklarację można złożyć w formie elektronicznej za pomocą profilu zaufanego czy e-dowodu – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Zachęcamy wszystkich do korzystania z elektronicznego sposobu składania deklaracji. W celu złożenia deklaracji można odwiedzić stronę: www.zone.gunb.gov.pl.

Wypełniony dokument można również wysłać listem albo złożyć osobiście w swoim urzędzie miasta/gminy.

Ranking gmin o tytuł Lidera CEEB: