BIPSobota, 15.5.2021

Ars liturgica, piski i emocje

Ars liturgica, piski i emocje
Tegoroczny III Ogólnopolski Konkurs „Ars Liturgica” zebrał 27 chórów amatorskich i wokalnych, które wystąpiły w jednej z dwu kategorii: kościelnej i świeckiej. Repertuar obejmował co najmniej 3 głosowe a capella z różnych epok. Łącznie do Gniezna przybyło ponad 850 śpiewaków!

Grand Prix w kategorii chórów kościelnych zdobyła „Epifania” z Warszawy pod dyrekcją Wiesławy Jeleń, natomiast w kategorii chórów świeckich główna nagroda stała się udziałem Chóru Kameralnego Akademii Medycznej we Wrocławiu pod dyrekcją Agnieszki Franków- Żelazny.

Nagrodę specjalną Starosty Gnieźnieńskiego z rąk członka Zarządu Wojciecha Krawczyka otrzymał Chór Żeński ZSM im. I.J. Paderewskiego „Schola Cantorum Bialostocensis” z Białegostoku któremu dyrygowała Inga Poškute.

Ogłoszeniom wyników towarzyszyły ogromne emocje. Piski i brawa były obecne podczas odczytywania listy laureatów. Tym samym śpiew, który jak zauważył biskup B. Wojtuś, przybliża do Boga i jest transcendentalny, współgrał z emocjami, radością i wrażliwością wykonawców, zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Kolejny konkurs odbędzie się za dwa lata. Jak zapowiedzieli organizatorzy, Związek Chórów Kościelnych Caecilianum w Bydgoszczy i Parafia Katedralna w Gnieźnie „Ars Liturgica” zawita na stałe do naszego miasta.

Piotr Kielin
drukuj:
udostępnij:
Projekty realizowane przez powiat

Projekty realizowane przez powiat

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki
 
Projekt współfinansowany

Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych