BIPWtorek, 06.6.2023

Porozmawiajmy o rolnictwie

Na wspólnym stoisku Powiatu prezentowali się:

 1. Rolnicza Spółdzielnia Mleczarska ROLMLECZ w Radomiu – Zakład Mleczarski w Gnieźnie
  • Producent art. nabiałowych
  • Oferowane produkty: wyroby UHT, mleko spożywcze, twarogi, śmietany spożywcze, serki homogenizowane, masła, napoje mleczne, sery twarde (żółte), cukierki krówki oraz specjalność firmy – sery pleśniowe
 2. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
  • Na POLAGRZE wystawia zabytki związane z uprawą roli we wczesnym średniowieczu odkryte podczas badań archeologicznych prowadzonych zarówno na Ostrowie Lednickim jak i w wodach jeziora. Są to: radlice radeł, osełki, sierpy, naczynia chemiczne, misy, czerpaki, kamienie do mielenia ziarna
 3. Grupa Producencka POLANIE z Kłecka
  • Oferowane produkty: cebula, marchew, ziemniaki, pasternak, ogórki gruntowe
  • Głównym celem grupy jest upowszechnianie nowych rozwiązań technicznych, technologicznych i ekonomiczno – organizacyjnych w zakresie rolnictwa oraz wprowadzenie nowych norm i standardów produktów, marketingu i organizacji sprzedaży
 4. Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy „Zet Be” z Czerniejewa.
  • "Zet Be" to uznany na rynku producent ręcznie robionych krówek o niepowtarzalnym smaku: śmietankowym, kakaowym i słodowym.
  • Specjalnością firmy jest produkcja krówek w owijkach reklamowych. Z tej formy promocji skorzystało już ponad 100 zleceniodawców firmy „Zet Be”
 5. Przetwórnia mięsa p. Alojzego Nitki z Rybna Wielkiego (Gm. Kiszkowo)
  • Zakład powstał 28 lat temu
  • Produkty oferowane przez Przetwórnię łączą zdobyte wieloletnie doświadczenie z nowoczesną technologią przetwarzania. Opierają się na tradycyjnych recepturach, zbliżonych do wiejskiego wyrobu
 6. Kwiaciarnia – Firma Pełczyński
  • Firma Pełczyński zajmuję się uprawą kwiatów ciętych i doniczkowych, krzewów ozdobnych oraz roślin rabatowych
  • Oprócz sprzedaży swoich produktów w Gnieźnie produkty firmy Pełczyński można spotkać na Giełdzie Rolno-Ogrodniczej na Franowie w Poznaniu

Tegoroczną POLAGRĘ-FARM tradycyjnie patronatem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. POLAGRA-FARM dzieliła się na cztery grupy tematyczne: Pole, Hodowla, Ogród oraz Rozwój Wsi. Do tego układu dostosowana była ekspozycja wystawców oraz program wydarzeń.

Powiat Gnieźnieński wystawiał się w tzw. Pawilonie Regionów. Celem tej ekspozycji była promocja oferty gmin, powiatów i województw, ich walorów krajobrazowych, turystycznych, małej przedsiębiorczości oraz inicjatyw lokalnej społeczności Atmosferę ekspozycji podkreślała prezentacja produktów lokalnych i występy zespołów ludowych. Ekspozycja miała służyć promocji obszarów wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem produktów lokalnych, walorów krajobrazowych i turystycznych. Pawilon Regionów przygotowały Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. „ Wbrew stereotypom i obiegowym opiniom polskie rolnictwo ma w zanadrzu kilka atutów stanowiących o jego przewadze nad europejskimi rynkami rolnymi. Mniejsze uprzemysłowienie produkcji oraz stosunkowo czyste środowisko pozwalają na produkcję zdrowszej żywności. Polski krajobraz wiejski jest jednym z najbardziej naturalnych w Europie. Ponadto odznacza on się dużą różnorodnością biologiczną, co służy prowadzeniu produkcji rolnej metodami ekologicznymi. Nie ma zatem potrzeby obawiać się wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wykorzystanie naturalnych zalet środowiska, a także ulepszenie technologii i organizacji produkcji pozwolą bowiem polskim producentom rolnym znaleźć się dobrze w nowej sytuacji. Aby tak się stało, podstawą działań musi być nawiązywanie nowych kontaktów handlowych oraz wprowadzanie nowoczesnych technologii. Pomocą w tym będzie służyć POLAGRA-FARM, która odbędzie się w Poznaniu w dniach od 9 do 12 października 2003” – czytamy na stronie www.polagra-farm.pl.

Osoby zainteresowane mogły zwiedzać ekspozycje wystawiennicze w każdym dniu targów w godz. 9.00 – 17.00. Cena biletu wstępu dla zwiedzających wynosiła 5 zł.

Przypomnijmy, w roku ubiegłym Powiat Gnieźnieński otrzymał nagrodę Złoty Hit POLAGRY 2002. Nagroda została przyznana za profesjonalną obsługę stoiska na Targach Polagra – Farm w Poznaniu, różnorodność oferowanych produktów oraz za godne kreowanie marki Powiatu Gnieźnieńskiego.

Przyznana nagroda uprawnia Powiat oraz wszystkie firmy współuczestniczące w ekspozycji (tj. ROLMLECZ, PSS SPOŁEM, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Grupa Producencka POLANIE, Restauracja KRESOWIANKA) do posługiwania się logo POLAGRY na wszelkich materiałach promocyjnych przez okres 5 lat. Jest to nagroda prestiżowa, uznana w środowisku rolniczym.

Powiat Gnieźnieński kreuje swoją markę jako „dobre miejsce, królewska tradycja”. Hasło to nawiązuje do historii regionu oraz do czasów teraźniejszych, do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło i rozwija się nadal.

Powiat Gnieźnieński należy do regionów typowo rolniczych. W powiecie jest ponad 5 tys. indywidualnych gospodarstw rolnych. Działają również Gospodarstwa Rolne należące do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Spółdzielnie Produkcyjne oraz Grupy Producenckie, o różnych formach działania. Do najaktywniejszych grup należy Grupa Producencka „ Polanie ” z siedzibą w Kłecku zajmująca się produkcją warzyw korzeniowych, cebuli i ogórka. Produkcja rolna jest prowadzona na wysokim poziomie świadczy o tym skala produkcji i jej jakość.

Rolnicy w produkcji korzystają z nowych technologii, bez niej nie osiągnęliby tak dobrych wyników. Dotyczy to optymalnego nawożenia mineralnego i właściwego stosowania środków ochrony roślin w uprawach polowych. W produkcji roślinnej uprawia się głównie: 1. zboża konsumpcyjne (pszenica – żyto), 2. rośliny przemysłowe (rzepak oz. b. cukrowy, ziemniaki), 3. rośliny pastewne (zboża paszowe , kukurydza).

Produkcja zwierzęca zdominowana jest przez trzodę chlewną a następnie bydło mleczne oraz rozwijające się drobiarstwo. Trzoda chlewna w regionie charakteryzuje się wysoką mięsnością - 54% średnio. Świadczy to o dobrej jakości surowca do przetwórstwa rolnego. Natomiast zboża konsumpcyjne cechują się wysokimi parametrami jakościowymi co do zawartości glutenu i dobrych właściwości wypiekowych. Duża skala produkcji naszego rolnictwa (stanowi dobrą bazę surowcową) może przyczynić się do rozwoju przemysłu i przetwórstwa rolno – spożywczego.

Przetwórstwo rolne w powiecie jest słabo rozwiniętym ogniwem i czeka na inwestora. Cała produkcja służy zaopatrzeniu dla dużych aglomeracji miejskich. Atutem jest też dobre położenie komunikacyjne Powiatu Gnieźnieńskiego między Poznaniem, Toruniem i Bydgoszczą.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki