Jak co roku, uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w katedrze mszą św., którą sprawował bp Bogdan Wojtuś. Dalsza część przebiegała pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatu i miasta oraz organizacji i instytucji z powiatu gnieźnieńskiego.
Starosta gnieźnieński Krzysztofa Ostrowskiego w swym przemówieniu zwrócił uwagę na wkład Polaków w rozwój cywilizacyjny Europy i świata. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było jednym z wielu przykładów.
- MaÅ‚o kto pamiÄ™ta, że w XVI i XVII wieku Rzeczpospolita Polska byÅ‚a najswobodniejszym paÅ„stwem w Europie, w którym przeważaÅ‚a wolność konstytucyjna, obywatelska i umysÅ‚owa – wymieniaÅ‚ starosta. - WyjÄ…tkowe znaczenie miaÅ‚o powstanie trwajÄ…cej przez stulecia unii polsko-litewskiej, jako dobrowolnej unii obojga narodów, które sfederowaÅ‚y siÄ™ na absolutnie równych prawach. W tamtych wiekach znano zaÅ› na ogół federowanie ,,tylko na drodze masowych egzekucji i zniszczenia’’. Tak np. ,,federowaÅ‚a’’ siÄ™ Anglia z IrlandiÄ… i Szkocja z WaliÄ…. Do najchlubniejszej karty polskiej historii należą stulecia polskiej tolerancji religijnej, uważanej za wyjÄ…tkowÄ… w caÅ‚ej ówczesnej Europie.
Przez kilka stuleci Polska byÅ‚a jedynym schronieniem dla Å»ydów przeÅ›ladowanych wszÄ™dzie indziej w Europie. W książce ,,Boże igrzysko’’ prof. Norman Davies pisaÅ‚ m.in. ,, Na przestrzeni wieków poprzedzajÄ…cych okres rozbiorów Rzeczpospolita przyciÄ…gaÅ‚a stopniowo najwiÄ™kszÄ… w Europie spoÅ‚eczność żydowskÄ…. RozrastaÅ‚a siÄ™ ona o wiele szybciej niż jakakolwiek inna grupa spoÅ‚eczna. W XIX wieku ziemie podzielonej rozbiorami Polski byÅ‚y najwiÄ™kszÄ… na Å›wiecie przystaniÄ… dla zasobów siÅ‚y roboczej i intelektualnego dynamizmu Å»ydów, w czasie, gdy wielki exodus do Ameryki siÄ™gnÄ…Å‚ szczytu na ziemiach polskich żyÅ‚o już 4/ 5 wszystkich Å»ydów Å›wiata.
Krzysztof Ostrowski przypomniał również wielowiekową rolę Polski jako przedmurza chrześcijaństwa i walki Polaków z komunizmem i hitleryzmem.
Uroczystości zakończyły się składaniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego.
Wieczorem natomiast Starostwo Powiatowe zaprosiło wszystkich mieszkańców powiatu na gnieźnieński Rynek do wspólnego patriotycznego śpiewania. Koncert poprowadził lider zespołu Zayazd Lech Makowiecki. Frekwencja przeszła oczekiwania organizatorów, bo jeszcze przed rozpoczęciem koncertu rozdane zostały wszystkie śpiewniki. Śpiewano i ze sceny i z miejsc przeznaczonych dla publiczności (trudno w tym przypadku było mówić o podziale na wykonawców i publiczność). Sądząc po uśmiechniętych i rozśpiewanych twarzach osób zgromadzonych na Rynku, 3 Maja stał się rzeczywistym, radosnym świętem gnieźnian.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |