Firmy oceniane były przez kapitułę, w skład której weszli:. Małgorzata Matczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie, Juliusz Trojanowski, wiceprezes Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Sp. z o. o., Waldemar Serocki, prezes Federacji Konsumentów w Gnieźnie, Mariusz Jaroniewski, kierownik Inspektoratu ZUS w Gnieźnie, Sławomir Jakubowski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, Zbigniew Modro, prezes Gnieźnieńskiej Izby Gospodarczej, Eugeniusz Jasiński, dyrektor banku BPH SA w Gnieźnie, Zygmunt Pirogowicz, dyrektor banku PKO SA w Gnieźnie, Piotr Amroziewicz, dyrektor banku BGŻ SA w Gnieźnie, Helena Świdurska, dyrektor BZ WBK SA w Gnieźnie, Eugeniusz Pawlikowski, właściciel firmy Energotech, przedstawiciel laureatów konkursu z poprzedniej edycji, Anna Wegner, kierownik Biura Cechu Rzemiosł i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie oraz Agnieszka Rzempała-Chmielewska, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.
Nagrody zostały wręczone 15 maja w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie podczas uroczystej gali.
- Dzisiejsza uroczystość wręczenia ,,Orłów Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości’’ przypada w wyjątkowym czasie. 4 czerwca 1989 roku w świadomości przeciętnego Polaka kojarzy się z upadkiem rządów komunistycznych w Polsce – mówił podczas gali starosta Krzysztof Ostrowski, który sprawował patronat nad konkursem. - Od tego momentu rozpoczął się mozolny proces transformacji społecznej i ekonomicznej. Pozwólcie Państwo, że skupię się na tych zaletach gospodarki wolnorynkowej, które pozwoliły wyzwolić uśpiony dotąd albo świadomie tłumiony potencjał ludzki. Myślę o wolności, o prawie człowieka do wyrażania nieskrępowanej myśli, o możliwości twórczego i aktywnego działania. Te wszystkie elementy winny cechować człowieka przedsiębiorczego.
W teorii ekonomii przedsiębiorczość definiowana jest jako swoista forma pracy lub jako czwarty (obok pracy, ziemi i kapitału) czynnik produkcji. Główną jej cechą winna być umiejętność dostrzegania potrzeb i doskonalenia pomysłów, zdolności do wykorzystywania nadarzających się okazji, gotowość do podejmowania ryzyka i te właśnie aspekty były brane pod uwagę przez kapitułę konkursu.
W zamyśle organizatorów konkurs ten ma wyróżniać takie podmioty gospodarcze, które inwestują we własny rozwój, tworzą miejsca pracy, sumiennie regulują wszelkie należności, nie naruszają obowiązujących norm i przepisów, stosują oryginalne rozwiązania w zakresie organizacji i produkcji, nowych technologii i marketingu, a wreszcie przestrzegają zasad etyki i uczciwej konkurencji. Ważny jest także społeczny wymiar firmy, jej wpływ na jakość życia mieszkańców.
To Państwo jesteście prawdziwymi bohaterami dzisiejszej uroczystości, jesteście ludźmi sukcesu – zwrócił się starosta do laureatów. – Bardzo mi zależy na tym, by powiat gnieźnieński był miejscem spokojnego, bezpiecznego i zasobnego życia jej mieszkańców. Dzięki Państwa działalności staje się to coraz bardziej realne.
Patronem przedsięwzięcia był również starszy cechu Stefan Pokładecki.
- Prowadzenie firmy z powodzeniem to nie jest abstrakcja. To wymaga odwagi i umiejętności, które są nieustannie doskonalone – stwierdził. - Nawet najlepsi fachowcy nie potrafią skutecznie rozwijać przedsiębiorstwa tylko na podstawie swej wiedzy. Rzemiosło jest przykładem wielowiekowej perspektywy gospodarczej, działającej zarówno w mieście, jak i na wsi. W naszej organizacji cechowej tworzymy właściwą platformę rozwoju i osiągania sukcesu. Jednak rozwój i powodzenie w biznesie możliwe jest, gdy istnieją odpowiednie warunki i klimat dla przedsiębiorczości.
Życzenia laureatom złożyła przewodnicząca Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Danuta Winiarska oraz senator Piotr Gruszczyński.
- Wasz sukces jest sukcesem nas wszystkich: miasta Gniezna, powiatu, Wielkopolski i kraju. Samorząd powiatowy stara się pomagać przedsiębiorcom poprzez działalność Powiatowego Urzędu Pracy w zakresie dofinansowań dla podmiotów rozpoczynających działalność , poprzez szkolenia zawodowe, staże pracy , a także współpracę w zakresie szkolnictwa zawodowego – powiedziała Danuta Winiarska. Życzyła również, by nagrodzone firmy nie odczuły w swojej działalności gospodarczego kryzysu, aby dalej dynamicznie się rozwijały, a rozwój ich wnosił coraz więcej w życie całego powiatu. Przewodnicząca życzyła ponadto wiele satysfakcji i zadowolenia również w życiu osobistym.
Senator Gruszczyński zwrócił natomiast uwagę na potrzebę obniżenia podatków.
Niespodziankę nagrodzonym firmom z gminy Niechanowo sprawił wójt tej gminy, wręczając im listy gratulacyjne.
Dla laureatów oraz gości zagrał zespołu Rajlender, odbył się również spektakl ,,Z rączki do rączki’’ wyreżyserowany przez Tomasza Szymańskiego.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |