W roku 2009 mija 40 lat od powołania instytucji muzealnej, której głównym celem była opieka nad cennymi ruinami na wyspie na jeziorze Lednica. Z czasem placówka objęła ochroną kolejne obiekty związane z historią naszej państwowości, a szczególnie z dziedzictwem pierwszych Piastów. W roku 1984 w jej struktury włączono Rezerwat Archeologiczny w Gieczu w powiecie średzkim, następnie grodzisko w Grzybowe w powiecie wrzesińskim (1997 r.) i gródek kasztelański w Radzimiu koło Murowanej Gośliny (2005 r.).
Istotne miejsce w Muzeum zajmuje jego oddziaÅ‚ — Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, którego dziaÅ‚ania skupiajÄ… siÄ™ wokół ochrony kultury ludowej Wielkopolski. Muzeum gromadzi i zabezpiecza materialne Å›lady dziaÅ‚alnoÅ›ci naszych przodków. Prowadzi również badania naukowe, które przybliżajÄ… spoÅ‚eczeÅ„stwu znaczenie tych miejsc, ukazujÄ…c ich rolÄ™ w tworzeniu rzeczywistych korzeni polskiej paÅ„stwowoÅ›ci, religii i kultury. Ich wyniki publikowane sÄ… w licznych wydawnictwach naukowych i popularnonaukowych w kraju i za granicÄ…. WÅ›ród nich znaczÄ…ce miejsce zajmujÄ… liczne wydawnictwa wÅ‚asne Muzeum, by wymienić Studia Lednickie, Biblioteka Studiów Lednickich oraz przewodniki muzealne, foldery dotyczÄ…ce wystaw i plakaty.
Nasza placówka odgrywa także istotną rolę w szeroko rozumianej edukacji, organizując wystawy, imprezy plenerowe i lekcje, które cieszą się dużym zainteresowaniem.
Kamila WÄ…growska
![]() |
![]() |
![]() |