BIPCzwartek, 30.3.2023

Realizacja projektu „Zrównoważony rozwój” rozpoczÄ™ta

Realizacja projektu „Zrównoważony rozwój” rozpoczÄ™ta
Taki jest nadrzÄ™dny cel „Projektu edukacyjnego – „Zrównoważony rozwój; Uczniowie dla Å›rodowiska”, którego współautorami sÄ… Fundacja „Pro terra” Centrum Edukacji Ekologicznej dla Zrównoważonego Rozwoju, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - Katedra Ekonomiki Przestrzennej i Åšrodowiskowej, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Zespół Szkół Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Trzemesznie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie. Realizacja projektu ma obudzić poczucie odpowiedzialnoÅ›ci u każdego uczestnika oraz lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci za stan degradacji Å›rodowiska oraz pokazać zależność miÄ™dzy naszym życiem codziennym , wyborami i ich konsekwencjami dla Å›rodowiska naturalnego, a obejmuje cykl wykÅ‚adów, warsztatów i wyjazdów edukacyjnych, które pomogÄ… uczestnikom w zrozumieniu tych zależnoÅ›ci.

W auli ZSE – O w Gnieźnie odbyÅ‚a siÄ™ pierwsza z tego cyklu konferencja – „Zrównoważony rozwój – wyzwanie dla nowoczesnej szkoÅ‚y”. Dyrektor szkoÅ‚y SÅ‚awomir Wierzelewski powitaÅ‚ wszystkich przybyÅ‚ych uczestników i goÅ›ci spotkania: starostÄ™ Krzysztofa Ostrowskiego, naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, przedstawicieli Fundacji „Pro terra”, PoznaÅ„skiego Kuratorium oraz dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu gnieźnieÅ„skiego, ich nauczycieli i uczniów.

O oficjalne otwarcie konferencji starostÄ™ Krzysztofa Ostrowskiego poprosiÅ‚a dyrektor WydziaÅ‚u OÅ›wiaty, Kultury i Sportu – Aleksandra Kuźniak.

Witając wszystkich zebranych starosta pogratulował współautorom idei, która winna być bliska każdemu człowiekowi.

To dla mnie zaszczyt i prawdziwa przyjemność dokonać inauguracji tak ważnego projektu, które Starostwo Powiatowe wspólnie z FundacjÄ… „Pro terra” i poznaÅ„skimi uczelniami bÄ™dzie realizować. Å»aÅ‚ujÄ™ jedynie, że projekt swym zasiÄ™giem obejmuje tylko maÅ‚e miasta. Jestem przekonany, że oÅ›wiata proekologiczna jest niezbÄ™dna także w wiÄ™kszych oÅ›rodkach. ZazdroszczÄ™ wam, mÅ‚odzi przyjaciele, - zwróciÅ‚ siÄ™ starosta bezpoÅ›rednio do uczniów – że macie niepowtarzalnÄ… okazjÄ™ osobistego udziaÅ‚u w ksztaÅ‚towaniu zdrowszego oblicza Ziemi, zdobycia tak szerokiej wiedzy. ZarzÄ…d Powiatu dostrzega wasz potencjaÅ‚ i z myÅ›lÄ… o was opracowuje projekty majÄ…ce na celu wszechstronny rozwój uczniów naszego powiatu. Mam tu na myÅ›li granty dla nauczycieli, program matematyczna gratka czy zdolny uczeÅ„. W czasach wszechwÅ‚adzy pieniÄ…dza niezwykle ważna jest dbaÅ‚ość o taki rozwój ekonomiczno – gospodarczy, by nie ucierpiaÅ‚a kultura i tradycja. Szczególnie serdecznie dziÄ™kujÄ™ pani prezes Fundacji „Pro terra” Joannie Ciechanowskiej – BarnuÅ›, przedstawicielom obydwu oÅ›rodków akademickich z Poznania oraz pani Aleksandrze Kuźniak, której udziaÅ‚ w realizacji projektu jest godny najwyższego uznania.

Kończąc swoją wypowiedź, starosta raz jeszcze zwrócił się do młodych beneficjentów projektu: - Wierzę, że udział w projekcie pogłębi wasza wiedzę, poszerzy horyzonty, ale przede wszystkim pozwoli wam wypracować takie cechy osobowe, jak kreatywność, przebojowość i otwartość na problemy współczesnego świata.

Cykl czterech wykÅ‚adów zapoczÄ…tkowaÅ‚a dr hab. Wanda Gaczek z Uniwersytetu Ekonomicznego odczytem „Åšrodowisko w koncepcji rozwoju trwaÅ‚ego i zrównoważonego”.

W szczegółowym harmonogramie projektu obok wykÅ‚adów tematycznych zaplanowano warsztaty dla uczniów i nauczycieli, wyjazdy studyjne, a nawet udziaÅ‚ w specjalnej sesji w Sejmie RP – ogółem 14 spotkaÅ„ o różnym profilu. ZakoÅ„czenie realizacji projektu przewidziano na czerwiec 2010 roku.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki