BIPPoniedziałek, 20.3.2023

Genetycznie modyfikowane organizmy – za i przeciw

Genetycznie modyfikowane organizmy – za i przeciw
Konferencję dotyczącą genetycznie modyfikowanych organizmów zorganizowało 31 marca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie Starostwo Powiatowe, Polski Klub Ekologiczny oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Kontrowersyjne zagadnienia dotyczÄ…ce inżynierii genetycznej poruszane sÄ… w Å›rodowisku naukowców, ludzi zwiÄ…zanych z ochronÄ… Å›rodowiska, specjalistów od technologii, rolników i konsumentów. W spór na temat GMO wplÄ…tane sÄ… kwestie socjalne, etyczne i gospodarcze. Jedni inżynieriÄ™ genetycznÄ… popierajÄ…, drudzy sÄ… wobec niej wrogo nastawieni. Nauka może dostarczyć sporo argumentów zarówno entuzjastom jak i przeciwnikom – otworzyÅ‚ konferencjÄ™ starosta Krzysztof Ostrowski.

Prelegenci zostali dobrani tak, by słuchacze mogli poznać argumenty za i przeciw genetycznym modyfikacjom.

Zdecydowanym zwolennikiem GMO jest prof. dr hab. Tomasz Twardowski z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Jak stwierdziÅ‚, genetyczne modyfikacje same w sobie nie sÄ… zÅ‚e, niewÅ‚aÅ›ciwe może być jedynie korzystanie z nich. – Od 2 marca można produkować w Europie, oprócz modyfikowanej kukurydzy, także modyfikowane ziemniaki przemysÅ‚owe. Jak podkreÅ›la profesor, transgeniczne roÅ›liny sÄ… odporne na szkodniki i roÅ›liny. Genetyczne modyfikacje sÄ… już także wykorzystywane w farmacji, bioenergetyce, biomateriaÅ‚ach.

Z wiÄ™kszÄ… ostrożnoÅ›ciÄ… do GMO podchodzi prof. dr hab. Ewa RembiaÅ‚kowska z WydziaÅ‚u Nauk o Å»ywieniu CzÅ‚owieka i Konsumpcji SzkoÅ‚y Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, podkreÅ›lajÄ…c, iż efekty modyfikacji bÄ™dÄ… znane dopiero za wiele lat. Zanim wiÄ™c w Polsce dozwolona bÄ™dzie inżynieria genetyczna, należy przeprowadzić szereg badaÅ„ o jej wpÅ‚ywie na organizmy i Å›rodowisko. – Nie do koÅ„ca jesteÅ›my w stanie przewidzieć, w jaki sposób zareaguje organizm, do którego wstrzelono gen – zwraca uwagÄ™ prof. RembiaÅ‚kowska. – Genów raz wprowadzonych do Å›rodowiska nie da siÄ™ już usunąć – dodaje.

W Polsce sejmiki wszystkich województw podjęły uchwały o utworzeniu na swym terenie stref wolnych od GMO.











drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki