BIPPiÄ…tek, 09.6.2023

Pamięci zapomnianych bohaterów

Pamięci zapomnianych bohaterów
Z inicjatywy nadinsp. Zenona Smolarka - byÅ‚ego Komendanta Głównego Policji na placu koÅ›cioÅ‚a Å›w. Jerzego przy ul. Swoboda odsÅ‚oniÄ™to pomnik upamiÄ™tniajÄ…cy 395 policjantów zamordowanych przez NKWD i hitlerowców w 1940 roku. W uroczystoÅ›ci uczestniczyli: zastÄ™pca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Waldemar Jarczewski, przedstawiciele kancelarii prezydenta, MSWiA, parlamentarzyÅ›ci, przedstawiciele samorzÄ…dów, a wÅ›ród nich wicestarosta gnieźnieÅ„ski Dariusz Pilak, dyrektor WydziaÅ‚u Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Marek Kosmala, a przede wszystkim licznie przybyli czÅ‚onkowie rodzin policjantów zamordowanych na „nieludzkiej ziemi”.

Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele św. Jerzego sprawowaną przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Na surowym w formie pomniku umieszczone są tablice z nazwiskami pomordowanych policjantów. Podczas apelu poległych odczytano nazwiska 395 przedwojennych funkcjonariuszy Policji Państwowej województwa poznańskiego rozstrzelanych na wschodzie i w innych miejscach kaźni.

OkolicznoÅ›ciowe przemówienia wygÅ‚osili  przedstawiciele Ministerstwa Spraw WewnÄ™trznych i Administracji, zastÄ™pca Komendanta Głównego Policji oraz zaproszeni goÅ›cie. Nadinsp. Zenon Smolarek uÅ›wiadomiÅ‚ zebranym okrucieÅ„stwo mordu dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD na polskich policjantach. Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu mÅ‚. insp. Krzysztof Jarosz podkreÅ›liÅ‚ moralny aspekt ofiary poniesionej przez polskich patriotów: - O tym, co wydarzyÅ‚o siÄ™ w Twerze (dawniej Kalininie)  i Miednoje przez lata niewiele byÅ‚o wiadomo. Rodziny przedwojennych policjantów czÄ™sto mówiÅ‚y - wyszedÅ‚ z domu i już nigdy nie wróciÅ‚. Gdy szefostwo Fundacji Asekuracja oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 zaczÄ™li kontaktować siÄ™ z potomkami pomordowanych, kiedy informowali o tym, że nazwiska ich bliskich sÄ… na listach zamordowanych w Twerze,  przyjmowano to z niedowierzaniem i wzruszeniem.  (…) Miejsce wiecznego spoczynku policjanci Ziemi Wielkopolskiej znaleźli nieopodal miejsca kaźni, na cmentarzu w Miednoje. WÅ‚aÅ›nie ta ziemia znalazÅ‚a siÄ™ w fundamentach odsÅ‚oniÄ™tego pomnika.

Odsłonięty w piątek 14 maja 2010 roku monument stał się godnym miejscem pamięci policjantów II RP województwa poznańskiego i symbolem pryncypialnych wartości współczesnej Policji - Ojczyzna i Prawo.







drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki