BIPPiątek, 09.6.2023

Pamięci zapomnianych bohaterów

Pamięci zapomnianych bohaterów
Z inicjatywy nadinsp. Zenona Smolarka - byłego Komendanta Głównego Policji na placu kościoła św. Jerzego przy ul. Swoboda odsłonięto pomnik upamiętniający 395 policjantów zamordowanych przez NKWD i hitlerowców w 1940 roku. W uroczystości uczestniczyli: zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Waldemar Jarczewski, przedstawiciele kancelarii prezydenta, MSWiA, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, a wśród nich wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Marek Kosmala, a przede wszystkim licznie przybyli członkowie rodzin policjantów zamordowanych na „nieludzkiej ziemi”.

Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele św. Jerzego sprawowaną przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Na surowym w formie pomniku umieszczone są tablice z nazwiskami pomordowanych policjantów. Podczas apelu poległych odczytano nazwiska 395 przedwojennych funkcjonariuszy Policji Państwowej województwa poznańskiego rozstrzelanych na wschodzie i w innych miejscach kaźni.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili  przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zastępca Komendanta Głównego Policji oraz zaproszeni goście. Nadinsp. Zenon Smolarek uświadomił zebranym okrucieństwo mordu dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD na polskich policjantach. Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu mł. insp. Krzysztof Jarosz podkreślił moralny aspekt ofiary poniesionej przez polskich patriotów: - O tym, co wydarzyło się w Twerze (dawniej Kalininie)  i Miednoje przez lata niewiele było wiadomo. Rodziny przedwojennych policjantów często mówiły - wyszedł z domu i już nigdy nie wrócił. Gdy szefostwo Fundacji Asekuracja oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 zaczęli kontaktować się z potomkami pomordowanych, kiedy informowali o tym, że nazwiska ich bliskich są na listach zamordowanych w Twerze,  przyjmowano to z niedowierzaniem i wzruszeniem.  (…) Miejsce wiecznego spoczynku policjanci Ziemi Wielkopolskiej znaleźli nieopodal miejsca kaźni, na cmentarzu w Miednoje. Właśnie ta ziemia znalazła się w fundamentach odsłoniętego pomnika.

Odsłonięty w piątek 14 maja 2010 roku monument stał się godnym miejscem pamięci policjantów II RP województwa poznańskiego i symbolem pryncypialnych wartości współczesnej Policji - Ojczyzna i Prawo.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki