BIPWtorek, 28.3.2023

„Nie sztuką jest kochać konie, sztuką jest sprawić, by konie nas pokochały”

„Nie sztuką jest kochać konie, sztuką jest sprawić, by konie nas pokochały”
Z okazji tego pięknego jubileuszu w sobotę odbyła się uroczystość z udziałem zasłużonych pracowników, grona jej sympatyków, władz miasta i powiatu oraz gnieźnieńskich parlamentarzystów, którzy podkreślali zasługi instytucji i gwarantowali dalsze jej istnienie.

Historię tej zasłużonej dla powiatu jednostki przypomniał jej dyrektor, Andrzej Matławski: – Obiekt rozpoczął działalność hodowlaną w kwietniu 1885 roku. Posiadał wówczas 148 ogierów, głównie rasy wchodniopruskiej i hanowerskiej. Pierwszym kierownikiem stada został rotmistrz rezerwy – Kieckebusch. W 1911 roku kierownictwo stada objął Reinersdorf, który w końcu 1918 r., po kapitulacji Niemiec opuścił Gniezno. To właśnie wtedy, dzięki pomocy powstańców wielkopolskich udało się udaremnić wywóz ogierów do Niemiec. W roku 1922 gnieźnieńskie stado było najliczniejszym spośród siedmiu stad państwowych.

Gnieźnieńskie Stad Ogierów ulegało wielu przeobrażeniom w ciągu minionego wieku, zdecydowanie jednak najwięcej zawdzięcza dyrektorowi Czesławowi Matławskiemu, pełniącemu tę funkcję w latach 1950 – 1992. W bardzo krótkim czasie po wojnie udało mu się odbudować stan liczebny ogierów, który w 1945 roku wynosi 61 sztuk, w 1949 roku 156 sztuk, a w 1957 roku 236 sztuk. Znaczący wpływ Stada Ogierów w Gnieźnie na hodowlę terenową potwierdzają uzyskane licencje. Od 1945 do 1985 roku zalicencjonowano w terenie 573 ogiery po ojcach z Państwowego Stada Ogierów i około 6.000 klaczy.

O zasługach dyrektora Czesława Matławskiego mówił, odsłaniając tablicę poświęconą wieloletniemu dyrektorowi, Leszek Hądzlik, prezes Wielkopolskiego Związku hodowców Koni, organizacji, która powstała w 1955 roku, miedzy innymi dzięki działalności hodowlanej Państwowego Stada Ogierów w Gnieźnie:
Przyjęła się powszechna opinia, iż kierownicy stad ogierów zajmują się wyłącznie porządkami i administracją, a z hodowlą nie mają do czynienia w dużym stopniu. Dla Czesława Matławskiego rejon działalności stada był jedną wielką stadniną, którą doskonale znał. Znał hodowców i konie. Był zapalonym jeźdźcem. W Gnieźnie założył sekcję jeździecką, której sam był czynnym zawodnikiem. Wywalczył złoty medal i tytuł pierwszego po wojnie mistrza Polski w skokach przez przeszkody w roku 1953. Wielokrotnie organizował mistrzostwa w ujeżdżaniu i skokach przez przeszkody, był zawodnikiem, trenerem, popularyzatorem jeździectwa i sportów zaprzęgowych. Następcą w kierowaniu gnieźnieńskim stadem został jego syn Andrzej.
Na pewno odsłonięcie tablicy to wzruszający moment, ponieważ miałem okazję dość długo pracować pod kierunkiem ojca, był moim pierwszym nauczycielem jazdy konnej – mówi wzruszony Andrzej Matławski. – Przyjemnie jest słyszeć z ust hodowców pochlebne zdania o nim.

Andrzej Matławski podkreślił jednak, że konie nie pełnią już funkcji użytkowej takiej, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu:
Odkąd na wsi zastąpiły je ciągniki, sytuacja się zmieniła – teraz potrzebne są zwierzęta do sportów i rekreacji – najlepiej sprawdzają się konie rasy wielkopolskiej i szlachetnej półkrwi. W Gnieźnie jest ich w tej chwili około 40.

Wielką szansą dla Gnieźnieńskiego Stada Ogierów jest zdaniem jej obecnego administratora jeździectwo i sporty hipiczne:

– U nas działa sekcja jeździecka Lech Gniezno, sekcja Dragon i sekcja działająca przy Kolegium Europejskim – mówi. – Stado jest otwarte dla wszystkich amatorów jeździectwa i mam nadzieję, że jeżeli dobre wiatry pozwolą nam na rozwijanie tej działalności jeszcze szerzej, będą mogli z tego korzystać mieszkańcy Gniezna.

Najbardziej zasłużonym pracownikom stadniny wręczono nagrody i wyróżnienia. Pośród złożonych gratulacji padło także wiele zapewnień dotyczących dalszego funkcjonowania Stada Ogierów. Do słów tych składając życzenia administratorom i pracownikom, odniósł się także wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak:
Po pierwsze chcę serdecznie podziękować za wszystkie przedsięwzięcia, które realizujemy wspólnie. Po drugie chcę podkreślić, że 125 lat istnienia to tak naprawdę 125 lat działalności gospodarczej. Ludzie pracują tu po to, by mieć miejsca pracy i, żeby ich rodziny mogły godnie żyć. Padły tu dzisiaj słowa, które mnie, jako starostę cieszą, a mianowicie, że to przedsiębiorstwo będzie nadal istniało, będzie realizowało zadania dla mieszkańców naszego powiatu. Po trzecie, ziemia gnieźnieńska to 1000 lat wspólnej tradycji człowieka i konia. Stado jest jej kontynuatorem. Gratulując bogatej tradycji, życzę wielu sukcesów oraz dalszego rozwoju na wielu płaszczyznach – zwłaszcza sportowej i gospodarczej, oraz poszerzania oferowanych usług korzystnych dla Gospodarstwa z ekonomicznego punktu widzenia, a dla miasta i powiatu gnieźnieńskiego jako produktu turystycznego, mającego duży wpływ na atrakcyjność Ziemi Gnieźnieńskiej dla potencjalnego turysty odwiedzającego naszą „lokalną Ojczyznę”.

ajwiększą atrakcję dla uczestników uroczystości stanowił bezsprzecznie pokaz najpiękniejszych koni z Wielkopolski, zawody sportowe, wreszcie pokazy kaskaderskie.

Czy Gnieźnieńskie Stado Ogierów przetrwa jako jednostka gospodarcza, czas pokaże. Jak na razie współpraca z Gospodarstwem Rolno-Hodowlanym w Żydowie pozwala mu na normalne funkcjonowanie, co z satysfakcją odnotowują nie tylko miłośnicy koni i sportów jeździeckich, ale również mieszkańcy miasta i powiatu, dla których wielką stratą byłoby wymazanie z krajobrazu miasta malowniczych powozów, bryczek, przejazdów czy … jesiennej „Pogoni za lisem”.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki