BIPWtorek, 28.3.2023

ZSP nr 2 wzbogaciła się o kolejny sprzęt lotniczy

ZSP nr 2 wzbogaciła się o kolejny sprzęt lotniczy
Szkoła przygotowując się do otwarcia tego kierunku, systematycznie pozyskiwała sprzęt niezbędny do nauki zawodu. W tym tygodniu, placówka otrzymała kolejną partię sprzętu. W zdecydowanej większości, są to nowe części, które zostały pozyskane z likwidowanych przez wojsko magazynów w Krakowie, Mirosławcu i Kutnie. Wszystkie części zostały szkole nieodpłatnie przekazane przez Dowództwo Sił Powietrznych Wojska Polskiego. Łączna wartość dotychczas przekazanego sprzętu wynosi ponad 30 mln złotych. Wkrótce do szkoły zostaną również dostarczone bardzo cenne części z bazy lotniczej w Powidzu - narzędzia obsługowe, tablice szkoleniowe oraz przyrządy diagnostyczne. Głównym sprzętem lotniczym jakim aktualnie szkoła dysponuje są dwa samoloty: Su-22 i TS-11 Iskra oraz części od samolotów An-26, Su-22 i MiG-21.

We wrześniu br. uczniowie 2 klasy technikum, kierunku technik mechanik lotniczy, rozpoczęli praktyczną naukę zawodu. Wkrótce zostanie podpisane porozumienie o współpracy ze Szkołą Orląt w Dęblinie. Jak wskazuje dyrektor ZSP nr 2 Sylwester Sip, szkoła ma już podpisane stosowne porozumienie z dowództwem 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu. - W ramach tych porozumień uczniowie będą poznawać tajniki zawodu zarówno w bazie w Powidzu jak i w szkole w Dęblinie. W tym roku szkolnym, główny nacisk został położony na naukę teoretyczną zawodu wzbogaconą zajęciami praktycznymi na terenie szkoły.

Aktualnie w ZSP nr 2 są remontowane dwie duże hale o powierzchni 200 m2. Do jednej z tych hal zostanie przeniesiony samolot TS-11 Iskra, a uczniowie w ramach praktyk będą wykonywali różne czynności obsługowe tej maszyny. W drugiej hali natomiast będą się odbywały zajęcia z obróbki skrawaniem mechanicznym.

Władze szkoły czynią starania aby absolwenci placówki poza wiedzą zdobywali również cenne uprawnienia zawodowe. - Prowadzimy rozmowy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Czynimy starania, aby naszym uczniom, którzy będą ubiegać się o międzynarodowy certyfikat PART 66, został zaliczony okres nauki w szkole. Są to bardzo elitarne i ważne kwalifikacje dla mechanika lotniczego - wskazuje dyrektor Sylwester Sip.

Otwarcie nowego kierunku technikum oraz pozyskanie przez ZSP nr 2 znacznej ilości sprzętu lotniczego to tylko nieliczne zmiany jakie się dokonały w szkole w okresie ostatnich czterech lat. - W 2007 roku warsztaty szkolne zostały przekształcone w Centrum Kształcenia Praktycznego. Został również utworzony Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego. W szkole wprowadzono monitoring wizyjny oraz dziennik elektroniczny, w połowie klas zostały zainstalowane projektory, sale multimedialne wyposażono w tablice interaktywne – wymienia Sylwester Sip. - Wiele inicjatyw udało się zrealizować dzięki dobrej współpracy z organem prowadzącym czyli starostwem powiatowym – podsumowuje dyrektor ZSP nr 2.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki