X-wieczny rodowód grodu i palatium książęcego na Ostrowie Lednickim
Jest już niemal pewne, że jej początki datuje się na X wiek!
W minionym 2010 roku gnieźnieńskie starostwo sfinansowało analizy 14 prób węgli drzewnych pobranych z zapraw spajających ściany i fundamentów wczesnopiastowskiej rezydencji. Badania te polegają na przeliczeniu zanikającego w substancjach organicznych izotopu węgla 14C, co pozwala z kolei określić przybliżony wiek pobranej próbki. Analizy wykonane zostały w Poznańskim Laboratorium Radiowęglowym przez prof. dra hab. Tomasza Goslara.
Jak poinformował prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy:
„ZostaÅ‚ zbadany zespół na razie tylko czternastu próbek. OczywiÅ›cie my z wÅ‚asnych funduszy mamy nastÄ™pnych kilkanaÅ›cie i jeszcze ze starszych badaÅ„, daty potwierdzajÄ…ce już na pewno IX wiek osadnictwa na miejscu wyspy,  poczÄ…tków grodu siÄ™gajÄ…cych tych 950 lat, czyli praktycznie rzecz biorÄ…c uzyskujemy już peÅ‚nÄ… stratygrafiÄ™ osadniczÄ…, która byÅ‚a w pewnym okresie przez wielu historyków i częściowo też niekiedy przez archeologów podważana. Mamy ciÄ…gÅ‚ość wczesnoÅ›redniowiecznego osadnictwa do okresu plemiennego, czyli jeszcze przed ksztaÅ‚towaniem siÄ™ paÅ„stwa pierwszych Piastów, a z okresu ksztaÅ‚towania siÄ™ paÅ„stwa pierwszych Piastów mamy już bardzo konkretne dane dendrochronologiczne. SÄ… to praktycznie dane niepodważalne, tworzy siÄ™ je z dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… do pół roku.”
Prof. A. Wyrwa dodaje zaraz jednak:
„ChciaÅ‚bym, żeby stanowiÅ‚y one stuprocentowy fundament, by nikt nie mógÅ‚ powiedzieć, że data budowy obiektów sakralnych murowanych jest niepewna”.
Należy podkreÅ›lić, że Lednica podobnie jak Gniezno majÄ… fundamentalne znaczenie i olbrzymiÄ… rolÄ™ do odegrania w polityce promocyjnej Powiatu GnieźnieÅ„skiego. Wzgórze Lecha z katedrÄ… p.w. WniebowziÄ™cia NMP i Å›w. Wojciecha w Gnieźnie oraz Ostrów Lednicki to dwa pomniki historii, które wyznaczajÄ… główny nurt dziaÅ‚aÅ„ powiatu w ramach produktu „Tu powstaÅ‚a Polska”.
Załącznik