BIPPiątek, 01.7.2022

Parowóz Piast 2011 odwiedził Gniezno

Parowóz Piast 2011 odwiedził Gniezno
Przygotowane wspólnie z samorządami, w tym również z Powiatem Gnieźnieńskim atrakcje w trakcie przejazdu pociągu zapewne wielu z nich na długo zapadną w pamięci, a może spowodują, że chętnie wrócą do gościnnego Gniezna na kolejną koronację.

Pierwszym elementem podróży był przejazd dookoła Poznania, najpierw przez stacje Poznań Dębina i Poznań Starołęka do jednej z największych stacji towarowych w Polsce - Poznania Franowo. Dalej skład przejechał towarową północną obwodnicą miasta, niestety w trakcie pierwszej godziny przejazdu PIASTA towarzyszył mu deszcz, który uniemożliwił dostrzeżenie miasta z ciekawej perspektywy. Na kolejnych stacjach dosiadali kolejni podróżni, aby około południa dotrzeć do Piły, w której czekały na pasażerów dodatkowe atrakcje, w tym między innymi widowiskowe uzupełnienie wody w parowozie przez strażaków. Zanim jednak dojechano na miejsce, w pociągu pasażerów bawił zwariowany maszynista, który przechadzając się korytarzami poszczególnych wagonów zadawał im pytania dotyczące historii Polski, kolejnych koronacji królewskich, rozdając drobne upominki przygotowane przez współorganizujące samorządy. W specjalnie przygotowanym wagonie imprezowym dodatkowo odbywały się konkursy dla najmłodszych pasażerów, w których można było wygrać albumy książkowe o atrakcjach Powiatu Gnieźnieńskiego oraz płyty z powiatowym spotem autorstwa zespołu Rajlender.

W Pile dodatkową atrakcją dla pasażerów był występ kilkuosobowej grupy tanecznej, która w kolorowych strojach zaprezentowała ciekawy pokaz tańca, a także mini recital z gitary klasycznej.

Dalszą drogę, aż do Nakła nad Notecią pociąg pokonał z parowozem ciągnącym skład tyłem tzn. tendrem naprzód. Mijając po drodze Białośliwie z Wyrzyską Koleją Wąskotorową dotarł do Nakła nad Notecią. Trasa na tym odcinku wiedzie wzdłuż doliny Noteci, dzięki znacznej poprawie pogody oczom pasażerów ukazała się piękna panorama wyrzeźbionej przez Noteć natury. Po kolejnym przestawieniu parowozu na drugi koniec składu, wśród kolejnych grupek lokalnych mieszkańców obserwujących nietypowy pociąg PIAST odjechał w kierunku Gniezna.

Na trasie PIAST zatrzymał się także na gościnnych stacyjkach w Kcyni i Damasławku, na odcinku pomiędzy tymi miastami podróżowali także ich mieszkańcy spragnieni przejazdu pociągiem, zwłaszcza z parowozem na czele.

W Damasławku wydarzyło się coś co spowodowało, że pasażerowie zapewne na długo zapamiętają podróż PIAST-em -pociąg został "napadnięty" przez wojów Chrobrego! Drużyna żołnierzy w pierwszej chwili zaatakowała naszego dzielnego maszynistę, który jednak niedługo stawiał opór najeźdźcom. Wojowie szybko "opanowali pociąg, łupiąc i grabiąc" rozbawionych nietypową atrakcją pasażerów. Wśród dzielnych uczestników przejazdu znaleźli się także "śmiałkowie", którzy walczyli z powodzeniem z natarciem historycznych wojów. Inni pasażerowie postanowili przekupić ich smakołykami - cukierkami lub swoim własnym podróżnym prowiantem. Kiedy pociąg dojechał do Gniezna wszyscy byli już zaprzyjaźnieni - wojowie zaprowadzili zatem całą gromadę pasażerów PIAST-a na pole pod gnieźnieńską katedrą, gdzie wspólnie uczestniczyli w koronacji króla Bolesława Chrobrego.


Źródło: www.turkol.pl
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki
 
 
Projekt współfinansowany

Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych