BIPWtorek, 21.3.2023

Polska Akademia Gitary

Polska Akademia Gitary
„KULTURA JEST WSZĘDZIE” – to hasło przewodnie Festiwalu nazwanego przez Gazetę Wyborczą jednym z wydarzeń kulturalnych 2010 roku. Festiwal jest więc przedsięwzięciem trans-lokalnym, realizowanym jednocześnie w kilkunastu miastach, m.in. Jarocinie, Poznaniu, Gnieźnie, Szamotułach, Pniewach, Czarnkowie, Wągrowcu, Kępnie, Wągrowcu, Pleszewie, Puszczykowie, Turku, Ostrowie Wielkopolskim, Dobrzycy, Szczecinku, Hermanowie, Mosinie i Lusowie. Koncerty festiwalowe odbywać się będą w historycznych miejscach, takich jak zamki w Kórniku czy Gołuchowie, pałac w Śmiełowie, w zabytkowych kościołach i plenerach.

NASZYM CELEM jest przenoszenie do mniejszych ośrodków miejskich i społeczności lokalnych w Wielkopolsce wydarzeń z zakresu muzyki klasycznej, których artystyczna jakość nie odbiega od oferty kulturalnej prezentowanej w najlepszych salach koncertowych międzynarodowych metropolii. Ułatwiamy możliwość uczestnictwa w mistrzowskich interpretacjach, realizowanych w miejscach bliskich mieszkańcom i gościom urokliwych zakątków regionu.

Oprócz prezentowania najbardziej uzdolnionych gitarzystów klasycznych świata, stymulujemy powstawanie nowych dzieł muzycznych. W tym roku festiwal zainauguruje światowe prawykonanie utworu na gitarę i orkiestrę kameralną, renomowanego kompozytora Krzysztofa Meyera. W ramach festiwalu, począwszy każdorazowo od inauguracji z udziałem orkiestry kameralnej, realizowane są mistrzowskie recitale, koncerty kameralne, happeningi, warsztaty, koncerty dla rodzin z dziećmi, koncerty plenerowe. W tym roku program został poszerzony o prezentacje różnorodnych odcieni muzyki gitarowej: od klasycznej, poprzez flamenco i gitarę akustyczną aż po zjawiskowy rock’and’roll.

Kulminacją festiwalu będzie happening gitarowy przed poznańskim Ratuszem, podczas którego wspólnie zagra kilkuset miłośników gitary.

Zachęcamy do uprawiania „TURYSTYKI GITAROWEJ” - przemieszczania się szlakiem wyznaczonym przez wydarzenia muzyczne i odkrywania uroczych zakątków Wielkopolski.

Festiwalowi towarzyszy szereg pokrewnych wydarzeń, tworzących łącznie wielkie letnie święto muzyki w całym regionie (m.in.: weekendowe Maratony Gitarowe, jeden z największych w Europie, Międzynarodowy Kurs Mistrzowski dla ponad120 mistrzów i adeptów gitary z kilkunastu krajów z 5 kontynentów; koncerty gitarowe organizowane przez kilkanaście samorządów lokalnych w Wielkopolsce w czasie trwania festiwalu, oraz medialne koncerty gwiazd gitary zlokalizowane w największych salach).

Festiwal jest rozpoznawany w europejskich i amerykańskich środowiskach gitarowych jako prestiżowe miejsce spotkań i konfrontacji najlepszych gitarzystów średniego i młodego pokolenia na świecie.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA PGA 2011
  • 19.08 Gniezno | 20.08 Poznań
    prapremiera utworu Krzysztofa Meyera Koncert na gitarę, orkiestrę kameralną i kotły – Astror Piazolla w 90. rocznicę urodzin, Łukasz Kuropaczewski, Andrzej Bauer, Orkiestra Kameralna PR Amadeus, Agnieszka Duczmal
  • 28.08 Poznań | Happening gitarowy pod Ratuszem
  • Grisha Goriachev |„Rosjanin, któremu Hiszpanie zazdroszczą Flamenco”
  • 21. 08 Jarocin | Poluzjanci | Kuba Badach
  • Koncerty dla rodzin z dziećmi
  • Gitarą, nożem i widelcem…

Zapraszamy! Aktualne informacje codziennie na Facebooku!


Załącznik:

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki