BIPCzwartek, 30.3.2023

Święto 33. Bazy Lotnictwa Transportowego

Święto 33. Bazy Lotnictwa Transportowego
Udział w nich wzięli przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych zaprzyjaźnionych z jednostką powiatów, a także kadra dowódcza i służb mundurowych – Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koninie i innych blisko współpracujących jednostek. Powiat Gnieźnieński reprezentował Starosta Dariusz Pilak. Licznie stawiły się: młodzież i delegacje szkół, które coraz chętniej odwiedzająca wojskowych w Powidzu.

Z tej okazji kapelan jednostki ks. ppłk Mariusz Stolarczyk odprawił Mszę Świętą w specjalnie przygotowanym „lotniczym kościele” – nie używanym już schrono-hangarze, będącym kiedyś miejscem postoju dla samolotów Su-22.

Po mszy goście, dowództwo, kadra i pracownicy cywilni jednostki udali się na płytę postojową samolotów transportowych. Tam w oprawie wystawy statycznej samolotów i śmigłowców używanych w 33. Bazie odbyła się uroczysta zbiórka pododdziałów. Święto jednostki wojskowej jest najlepszą okazją do podsumowania jej działalności, a także wręczenia wyróżnień oraz nagród najbardziej zasłużonym żołnierzom.

Nie inaczej było tym razem. Wcześniej jednak Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk dypl. pil. Sławomir Żakowski podkreślił, że „…oto po raz pierwszy w historii Sił Powietrznych, samoloty jednostki lotniczej w ciągu jednego tylko tygodnia operują od Alaski po Afganistan, od hiszpańskiego Albacete po Tbilisi w Gruzji. I tą jednostką jest właśnie 33. Baza. To jednocześnie wielki zaszczyt, ale też i wielka odpowiedzialność. Ten fakt wart jest szczególnego podkreślenia, bo stanowi on dowód umiejętności i wysiłku, jaki towarzyszy wszystkim członkom tego zespołu w codziennej służbie.”

Po wręczeniu wyróżnień zebrani wysłuchali krótkiego koncertu w wykonaniu wojskowej orkiestry Sił Powietrznych z Koszalina. Uroczystość zakończyła imponująca defilada pododdziałów 33. Bazy. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie wystawy statycznej samolotów i śmigłowców.

Źródło: www.3sltr.sp.mil.pl

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki