BIPPiątek, 14.5.2021

Pierwszy „Paszport Obywatela Civitas Schinesghe” dla Krzysztofa Pendereckiego

Koncert poprzedziła szczególna uroczystość nadania imienia Krzysztofa Pendereckiego nowej odmianie tulipana, podczas której, Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak wręczył K. Pendereckiemu „Paszport Obywatela Civitas Schinesghe”, odznaczenie przyznawane od roku 2013 osobom zasłużonym nie tylko dla powiatu, ale dla polskiej kultury i dziedzictwa w świecie. Wręczony kompozytorowi paszport jest oznaczony numerem „1”.

Już w ubiegłam roku, jako zarząd przyjęliśmy wyróżnienie „Paszport Obywatela Państwa Gnieźnieńskiego”, czyli tego małego zarodka Państwa Polskiego, z którego później Polska się rozwijała – mówi D. Pilak. - Ponieważ gro tego terenu to dzisiejszy Powiat Gnieźnieński, stąd właśnie pomysł na takie wyróżnienie dla osób szczególnych, które zasłużyły się dla Powiatu Gnieźnieńskiego, ale też dla polskiej kultury i dla polskiego dziedzictwa w świecie - kontynuuje. - Myślę że osoba Krzysztofa Pendereckiego jest jak najbardziej wskazana do takiego wyróżnienia i właśnie dzisiaj miałem przyjemność wręczyć samemu mistrzowi to wyróżnienie Powiatu Gnieźnieńskiego pod numerem jeden – dodaje Starosta.

Wieczorny koncert w wykonaniu orkiestry Filharmonii Poznańskiej, pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza zgromadził w Katedrze Gnieźnieńskiej dziesiątki mieszkańców powiatu. Melomanii mieli okazję wysłuchać "Wiosny" z "Czterech pór roku" Antonio Vivaldiego z solowym udziałem skrzypka Marcina Suszyckiego oraz "Symfonii wiosennej" Roberta Schumanna.

Na zakończenie, podziękowania muzykom oraz życzenia Elżbiecie i Krzysztofowi Pendereckim, specjalnym gościom tego wydarzenia złożył Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk.