BIPWtorek, 28.3.2023

Sukces trzeciej edycji ‘Dni Pary’ pod względem frekwencji i organizacji

Sukces trzeciej edycji  ‘Dni Pary’  pod względem frekwencji i organizacji
wiele innych atrakcji - tak można podsumować tegoroczne Dni Pary, które odbyły się w dniach od 15 do 19 maja w Parowozowni w Gnieźnie.

Instytucjami wspierającymi imprezę było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Centrum Kultury „Scena to dziwna”.

Organizatorami Dni Pary są Instytut Rozwoju i Promocji Kolei TurKol z Poznania oraz współpracujący z instytutem gnieźnianin Krzysztof Modrzejewski. Co roku, do współpracy przyłącza się coraz więcej instytucji i podmiotów.

W tym roku po raz pierwszy, dzięki organizacji Dni Pary, gnieźnieńska parowozownia włączyła się w międzynarodową imprezą pn. Noc Muzeów. O godzinie 18:40 około 300 osób zebrało się w Parowozowni by wspólnie rozpocząć wieczorne zwiedzanie. Potem można było udać się na darmową autobusową wycieczkę po najciekawszych miejscach kolejowych w Gnieźnie. Zainteresowanych było tylu, że utworzono swoisty korowód automobilowy z autobusów i prywatnych samochodów podążających śladem wycieczki.

Dla uczestników imprezy zostały również uruchomione cztery specjalne pociągi retro ciągnięte przez zabytkowy parowóz Ol49 z wolsztyńskiej parowozowni, zestawione z historycznych wagonów pasażerskich 3 klasy (tam i z powrotem): Wojciech z Wolsztyna i Poznania, Sokół z Wrześni, Kosynier do Trzemeszna, a także Wojtuś do stacji Gniezno Winiary. Warto dodać, że uruchomienie pociągu Wojciech było możliwe dzięki wsparciu finansowemu ze strony Powiatu Gniezno.

Podczas Dni Pary można było także otrzymać całą serię materiałów promocyjnych na stoisku Powiatu Gniezno oraz Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”, jak również Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. WOT przyjechał do Gniezna ze specjalnym stoiskiem w ramach Wielkopolskiej Giełdy Turystycznej oraz własnymi materiałami promocyjnymi dotyczącymi atrakcji turystycznych Wielkopolski.

Po raz kolejny Parowozownia była również miejscem plenerów artystycznych organizowanych przez Centrum Kultury „Scena to Dziwna”. Grupa dzieci i młodzieży z sekcji ‘ABC plastyczne’ pod okiem swojej nauczycielki – malarki Elżbiety Binkowskiej oraz pasjonatów fotografowania z Pracowni Fotografii Cyfrowej kierowanej przez Przemysława Degórskiego od piątku do niedzieli tworzyła w plenerze, szukając w Parowozowni natchnienia dla swoich prac.

Wkład w organizację tegorocznych Dni Pary miała również młodzież z II LO w Gnieźnie, która przygotowała wystawę o interaktywnym charakterze. Uczniowie liceum zbudowali w zmniejszonej skali urządzenia kolejowe np. semafor czy zwrotnicę, którymi mogli operować zwiedzający.

Przez wszystkie dni trwania imprezy, o każdej pełnej godzinie od 10:00 do 17:00, można było skorzystać z darmowego zwiedzania Parowozowni z przewodnikiem.

Dni Pary uroczyście zakończono koncertem Powiatowej Orkiestry Dętej, która przepięknymi standardami filmowymi z repertuaru m.in. Franka Sinatry pożegnała zebranych gości.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki