BIPSobota, 03.6.2023

Gniezno kontra Poznań? czyli jak animozje przekuć w zaletę

Gniezno kontra Poznań? czyli jak animozje przekuć w zaletę
O tym, że Poznań coraz częściej akcentuje ‘swoją stołeczność’ wiadomo nie od dziś. Powiat Gniezno (a konkretnie, Gniezno i Lednica) posiada jednak bardzo wiele atutów, stanowiących przeciwwagę dla tego rodzaju poglądów. Naukowcy zajmujący się wiekami średnimi są podzieleni w powyższej materii i nie należy się temu zbytnio dziwić, bowiem różnica poglądów sprzyja rozwojowi nauki.

Tymczasem dużymi krokami zbliża się 1050 rocznica Chrztu Polski. Animozje poznańsko – gnieźnieńskie warto zatem wykorzystać w pozytywnym kierunku i taki właśnie plan ma Narodowe Centrum Kultury, które to decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało wskazane do przygotowania i realizacji ogólnopolskiej kampanii promocyjno – edukacyjnej dotyczącej jubileuszu Chrztu Polski.

Warto dodać, że od kilku miesięcy Starosta Dariusz Pilak zabiegał o obecność przedstawicieli komitetu gnieźnieńskiego ds. organizacji jubileuszu w ramach komitetu poznańskiego. Powyższe starania zostały zwieńczone tym, iż w pracach komitetu poznańskiego uczestniczą przedstawiciele Powiatu Gniezno, Miasta Gniezna i Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Dziś wiadomo już, iż obchody jubileuszu 1050 – rocznicy Chrztu Polski przybrały charakter państwowy. Aktualnie jest tworzony ogólnopolski komitet honorowy jubileuszu, w skład którego wejdą m.in. Prezydent RP, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałkowie wszystkich województw, zwierzchnicy kościołów w Polsce. Swój wewnętrzny komitet powołał również Episkopat Polski.

Inauguracja obchodów jubileuszu Chrztu Polski rozpocznie się uroczystą konferencją prasową w Poznaniu we wrześniu 2013 roku, podczas której zostanie ogłoszony ogólnopolski konkurs na hasło i logotyp kampanii. W konferencji prasowej wezmą udział władze Gniezna i Poznania (szczebla powiatowego i miejskiego), arcybiskupi Gnieźnieński i Poznański oraz Marszałek i Wojewoda Wielkopolski, jak również przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury. Podczas planowanej konferencji ma zostać podpisany specjalny list intencyjny o wspólnych przygotowaniach i obchodach uroczystości związanych z jubileuszem. Kulminacyjne obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski zaplanowano od kwietnia 2016 roku do końca 2016 roku.

Zostanie również przygotowana specjalna strona internetowa dedykowana jubileuszowi pod adresem www.chrzest966.pl. Ogólnopolska kampania promocyjno – edukacyjna będzie adresowana do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców (społeczeństwo polskie). Będzie ona zatem miała wszechstronny charakter i zróżnicowaną tonację, aby realizować ten sam cel. Zostaną wykorzystane rozmaite środki wyrazu dostosowane do potrzeb różnych odbiorców – poprzez Internet, prasę – drukowaną, radio i telewizję, outdoor oraz poprzez znane osobistości życia publicznego.

Jeszcze w 2013 roku Narodowe Centrum Kultury planuje wydać płytę (CD, winyl, mp3) z muzyką zawierającą elektroniczne interpretacje tradycyjnych polskich pieśni katolickich np. Chwalcie łąki umajone, Z dawna Polski itd. Całość przygotuje jeden z najciekawszych i najlepiej rozpoznawanych na świecie kompozytorów muzyki elektronicznej i modern classical – Michał Jacaszek. Jego płyty są wydawane w prestiżowych wytwórniach amerykańskich i Skandynawskich. Artysta skomponował także muzykę do obsypanego nagrodami filmu „Sala samobójców” Jana Komassy.

W planach jest również wyprodukowanie filmu o św. Wojciechu. Narodowe Centrum Kultury planuje zlecić produkcję filmu fabularnego o patronie Gniezna, Polski i Europy, do której zaangażowany będzie reżyser i scenarzysta o światowej renomie.

Jedną z ciekawostek będzie uruchomienie numeru 966 – telefonu do historyka. Pod tym numerem będzie pełnił dyżur historyk lub pracownik NCK, który będzie udzielał informacji o kampanii dt. jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Przypomnijmy, 1050 rocznica Chrztu Polski przypada w roku 2016. Chrzest Polski to zwyczajowa nazwa początku procesu chrystianizacji państwa polskiego i dziejów państwa polskiego. Proces ten został zapoczątkowany przez osobisty chrzest Mieszka I w 966 roku (najczęściej podawaną datą jest 14 kwietnia 966 roku, ponieważ zgodnie z ówczesnym zwyczajem ceremonia odbywała się w Wielką Sobotę).

Rok 966 jest datą, od której rozpoczynają się dzieje Polski. Ze źródeł spisanych niewiele wiadomo o tym, co działo się wcześniej na ziemiach nad Wisłą, Wartą i Odrą. Dwa najstarsze wydarzenia zapisane w Kronikach Galla Anonima to małżeństwo Mieszka z Dobrawą oraz chrzest Mieszka. Znaczenia Chrztu Polski nie da się przecenić. Od tego momentu nasza Ojczyzna zyskała swój stabilny, jednorodny fundament duchowy.

W perspektywie religijnej chrzest pozwolił dokonać zasadniczego zwrotu. Na płaszczyźnie politycznej chrzest odgrywał rolę państwowotwórczą. W dziedzinie edukacji chrześcijaństwo przyniosło wiedzę o świecie, także poza ziemskim. Na płaszczyźnie kultury chrzest odegrał rolę cywilizacyjną. W dziedzinie sztuki chrzest podniósł poziom polskiej architektury.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki