BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Kondolencje

Kondolencje
Śmierć każdego człowieka jest uderzająca, ale gdy odchodzi od nas tak wybitna osobowość - reprezentant nauki, badacz początków polskiej państwowości - odczuwamy pustkę, która pozostanie trudną do wypełnienia. W tym smutnym dniu,po stracie tak wyjątkowej i ciepłej osoby, łączę się w bólu z rodziną i przyjaciółmi prof. Kurnatowskiej. Podczas naszej współpracy w Radzie Muzealnej Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie prof. Zofia Kurnatowska dała się poznać jako doskonały organizator, fachowiec i dobry człowiek. To wielka strata dla Gniezna, Wielkopolski i całej polskiej archeologii.

Rodzinie i bliskim prof. Zofii Hilczer-Kurnatowskiej, składam głębokie wyrazy współczucia,

Dariusz Pilak
Starosta GnieźnieńskiProf. Zofia Hilczer-Kurnatowska urodziła się w 1932 roku w Poznaniu. Tytuł profesora uzyskała w 1982 roku. Zajmowała się badaniem wczesnego średniowiecza, grodami wczesnośredniowiecznymi, dziejami i kulturą Słowiańszczyzny południowej. Ukoronowaniem jej działalności były badania nad formowaniem się państwa Piastów w kontekście europejskim. Prof. Hilczer-Kurnatowska była związana z Instytutem Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Wieloletnia członkini Polskiej Akademii Umiejętności i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W swojej pracy dostrzegała i promowała Gnieznojako miejsce, w którym narodziło się państwo polskie.
Za swą działalność została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.
W 2010 roku odebrała Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego. Nagroda przyznawana jest naukowcom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i propagowanie wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki