BIPSobota, 03.6.2023

Telewizyjna debata publicystyczno–naukowa na temat przełomowego znaczenia Chrztu Polski

Telewizyjna debata publicystyczno–naukowa na temat przełomowego znaczenia Chrztu Polski
W panelu dyskusyjnym pn. „Czy, a jeżeli tak, to na ile Chrzest Polski był przełomem? Przyczynki do obchodów Małego Milenium Polski” uczestniczyli m.in. Arcybiskup Gnieźnieński Henryk Muszyński, Prof. dr hab. Hanna Koćka–Krenz, były Marszałek Sejmu Marek Jurek, były wojewoda poznański dr Włodzimierz Łęcki oraz kilku innych naukowców UAM. W panelu dyskusyjnym uczestniczył również Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak.

Główną osią dyskusji była próba oceny jak bardzo wydarzenie z roku 966 wpłynęło na dalsze losy Państwa Polskiego, jakie znaczenie miał Chrzest na owe czasy oraz czy, i jak ewaluuje postrzeganie tej daty w świadomości Polaków, a szczególnie młodego pokolenia. W opinii panelistów Chrzest Polski miał wymiar nie tylko religijny, ale przede wszystkim państwowotwórczy. Data 966 winna być znana wszystkim Polakom. Zbliżający się jubileusz jest zatem dobrą okazją do przypomnienia sobie tego wydarzenia.

W debacie aktywnie uczestniczył Starosta Dariusz Pilak, który wspomniał o wymiarze edukacyjnym, jakże ważnym w aspekcie krzewienia wiedzy i świadomości młodego pokolenia. Starosta przekazał uczestnikom debaty zestaw plakatów edukacyjnych oraz książek z serii „Kultura Piastów dla dzieci”, w których w przystępny sposób zarówno poprzez słowo pisane, jak i obraz przekazywane są treści adresowane do najmłodszych. Starosta zwrócił uwagę na to, iż działania podjęte przez Powiat Gnieźnieński winny być przyczynkiem do dalszego procesu szeroko rozumianej edukacji młodzieży w zakresie własnego rodowodu historycznego. Wspomniał również, że choć z pełnym przekonaniem nie można dowieść miejsca Chrztu Polski, to jednak jedno jest pewne, że nigdzie indziej jak na ziemi wielkopolskiej powstała Polska, a Gniezno i Lednica odegrały kluczową rolę na przełomie X i XI wieku, w ramach istniejącego wówczas Państwa Gnieźnieńskiego.

Debata odbyła się 7 października br., a zorganizowana została przez fundację Patria z siedzibą w Skrzetuszewie. Niebawem będzie ona w całości retransmitowana przez poznański oddział TVP.drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki