BIPCzwartek, 21.10.2021

Ostrzeżenie przed zimą Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gnieźnie

jakie może wystąpić przy użytkowaniu urządzeń gazowych do podgrzewania wody użytkowej.

Bardzo niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia są niesprawne urządzenia gazowe. Niedrożne przewody spalinowe powodujące wzrost tlenku węgla gdzie przy braku dopływu powietrza z zewnątrz może dojść do zjawiska ,,ciągu wstecznego” czyli spaliny zamiast wydostawać się na zewnątrz mieszkania są wdmuchiwane do pomieszczenia. Powodem tego zjawiska są bardzo często niesprawne urządzenia typu ,,junkers”. Brak dopływu powietrza z zewnątrz lub bardzo mała jego ilość przy zastosowaniu zbyt szczelnych okien lub zasłoniętych kratek wentylacyjnych może być przyczyną do nieprzewidzianych tragedii ludzkich. Dla uniknięcia tego typu zjawiska konieczne jest przestrzeganie w/w czynności:
  1. sprawdzić stan techniczny urządzeń do podgrzewania wody w łazience lub kuchni
  2. dokonywać przeglądu urządzeń grzewczych minimum raz w roku
  3. dokonać przeglądu kominiarskiego przewodów kominowych oraz wentylacji
  4. nie przykrywać otworów nawiewnych oraz pośrednich do pomieszczeń
  5. nie zasłaniać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach
  6. zamontować w pomieszczeniu łazienki czujnik tlenku węgla
Właściciele lub zarządca budynku mieszkalnego musi zapewnić jego użytkownikowi bezpieczne użytkowanie obiektu zgodnie z art. 61 ust. 2 Prawa budowlanego ( Dz. U. z 2010r. nr 243 poz. 1623 z późniejszymi zmianami).

Z up. Powiatowego Inspektora
Nadzoru Budowlanego