BIPWtorek, 30.5.2023

Spektakl „Żegnaj Judaszu” w ramach Festiwalu Ukraińska Wiosna

Spektakl „Żegnaj Judaszu” w ramach Festiwalu Ukraińska Wiosna
„Ukraińska Wiosna” - festiwal organizowany przez Stowarzyszenie Społeczno–Kulturalne „Polska – Ukraina” - działające przy Konsulacie Honorowym Ukrainy w Poznaniu odbywać się będzie w całej Wielkopolsce. Gniezno po raz 3 włącza się w festiwal.

W poprzednich latach w Centrum Kultury eSTeDe odbywał się Jarmark Ukraiński czyli spotkanie z kulturą ludową. Tm razem - 19 maja br., godz. 18.00 w CK eSTeDe - będziemy mieli możliwość zobaczenia owoców poznańsko–charkowskiej współpracy kulturalnej w postaci spektaklu „Żegnaj Judaszu” Ireneusza Iredyńskiego, w reżyserii Andrzeja Szczytki z udziałem aktorów Ukraińskiego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Charkowie.

Ireneusz Iredyński – to jedna z barwniejszych postaci literackich drugiej połowy XX wieku. Poeta, prozaik i dramaturg. Od lat 50-tych niemal do samego stanu wojennego inwigilowany przez SB. Bezpośrednią przyczyną inwigilacji było publikowanie w Paryskiej Kulturze. W swoich utworach tropił nieautentyczności słów i gestów, obnażał zachowania i konwencje, demaskował manipulacje, mitomanię i frustrację - będące przyczyną przemocy, okrucieństwa i upodlenia. Pisał o zagubieniu i samotności. Jego dzieła z pewnością można zaliczyć do kanonu polskiej literatury XX wiecznej.

„Żegnaj Judaszu” to jedna z głośniejszych sztuk Iredyńskiego. Już od pierwszej realizacji scenicznej w 1971 w Krakowie w reżyserii Konrada Swinarskiego stała się jednym z ważniejszych współczesnych dramatów polskich. Akcja dramatu rozgrywa się w sali gimnastycznej podczas spotkania twórców tajnej organizacji. Jeden z inicjatorów konspiracji jest naznaczony imieniem po biblijnym zdrajcy Judaszu. Bohater staje pomiędzy dwoma frakcjami niby sprzecznymi, a jednak stosującymi te same mechanizmy manipulacji. Sztuka opowiada o sprawie współczesnego człowieka próbującego wymknąć się przeznaczeniu, stawia problem funkcjonowania w świecie przemocy takich wartości jak: przyjaźń, lojalność i miłość.

Mimo tego, że spektakl w Polsce najsilniej odbierany był w latach konspiracji PRL-owskiej, jego uniwersalna treść broni się do dziś.

Na „Żegnaj, Judaszu” zapraszamy do Centrum Kultury eSTeDe w poniedziałek 19 maja o godz. 18.00.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w eSTeDe.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki