BIPPoniedziałek, 05.6.2023

Bohaterowie „Błękitnej krwi”

Bohaterowie „Błękitnej krwi”
Starosta Beata Tarczyńska podziękowała uczniom za podjęcie wyzwania i zrozumienie idei przyświecającej projektowi. Starosta Powiatu zaznaczyła także, że dar krwi jest najcenniejszym, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi, często ratując mu w ten sposób życie.

Podczas uroczystego spotkania w Starostwie Powiatowym pamiątkowe dyplomy wręczyła także przedstawicielka oddziału Rejonowego PCK w Gnieźnie p. Krystyna Król. Na sali obecni byli przedstawiciele Rady Powiatu, dyrektorzy powiatowych szkół oraz wydziałów gnieźnieńskiego Starostwa.

Projekt Błękitna krew rozpoczął się w marcu 2012 roku. Jego celem było zachęcenie młodych ludzi, aby w dorosłość wchodzili mając w portfelu nie tylko dowód osobisty, ale też drugi bardzo ważny dokument - „krew kartę”, potwierdzającą posiadaną przez nich grupę krwi.
Pilotażowy etap projektu realizowano w kwietniu 2012 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Przeprowadzono 7 warsztatów edukacyjnych, w których udział wzięło 131 osób. Prowadzącymi warsztaty byli dr Jaromir Dziel oraz pracownice Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. 25 kwietnia zorganizowano zajęcia w praktyce, czyli akcję poboru krwi nadzorowaną przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy współudziale gnieźnieńskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. To tak naprawdę był dopiero początek. Od tego czasu do projektu włączono wszystkie szkoły ponadgimnazjalne na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Warsztaty odbyło tysiące uczniów. Zebrano ponad 500 litrów krwi.

Ten rok jest również pierwszym, w którym rozszerzono projekt o zagadnienia zawiązane z honorowym dawstwem szpiku. W 2015 roku, we wszystkich szkołach powiatu, odbędą się warsztaty prowadzone przez wolontariuszy z drużyny szpiku w Poznaniu. Pierwszy warsztat już dzisiaj w ZSP Witkowo i ZSP nr 1 w Gnieźnie.


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki