Środki na konserwacje rowów melioracyjnych zwiększone
które odbyło się w miniony poniedziałek, dnia 27 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym. W konferencji, która miała charakter informacyjny uczestniczyli między innymi przewodniczący gminnych spółek wodnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego oraz przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, a także Związku Spółek Wodnych w Gnieźnie.
DbaÅ‚ość o stan sieci melioracyjnej na terenie powiatu to jeden z priorytetów ZarzÄ…du Powiatu GnieźnieÅ„skiego, stÄ…d konieczność spotkania, rozmów i oczywiÅ›cie dofinansowania prac konserwacyjnych prowadzonych przez spółki wodne - tÅ‚umaczyÅ‚a otwierajÄ…c spotkanie Beata TarczyÅ„ska, Starosta GnieźnieÅ„ski. – W zwiÄ…zku z tym ZarzÄ…d Powiatu biorÄ…c pod uwagÄ™ duże znaczenie melioracji w racjonalnej gospodarce wodnej oraz zwiÄ™kszenie iloÅ›ci i dÅ‚ugoÅ›ci konserwowanych rowów podwyższyÅ‚ kwotÄ™ zaplanowanÄ… w budżecie powiatu z 75.000,00 zÅ‚ do 150.000,00 zÅ‚.
Jak poinformowała Adela Kiszkarewicz, z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie udziela dofinansowania w wysokości do 50 % na prace konserwacyjne rowów melioracyjnych wykonywane przez spółki wodne działające na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Aby otrzymać dofinansowanie spółka wodna musi złożyć do Starostwa Powiatowego wniosek wraz z kosztorysem wykonania prac melioracyjnych i spełnić określone warunki. Mowa tu między innymi o posiadaniu zatwierdzonego przez Starostę Gnieźnieńskiego aktualnego statutu spółki, wysokości składki od 1 ha nie niższej niż 15 zł, czy też ściągalności składek w roku minionym nie niższej niż 55 %.
Na terenie powiatu gnieźnieÅ„skiego dziaÅ‚a 28 spółek wodnych konserwujÄ…cych rowy melioracyjne o łącznej dÅ‚ugoÅ›ci okoÅ‚o 1.135,4 km. Część spółek wodnych zrzeszona jest w ZwiÄ…zku Spółek Wodnych w Gnieźnie, pozostaÅ‚a dziaÅ‚a samodzielnie. - Warto zaznaczyć, że dbaÅ‚ość o urzÄ…dzenia wodne jest koniecznoÅ›ciÄ… wynikajÄ…cÄ… nie tylko z przepisów prawa lecz również z uwagi na bezpieczeÅ„stwo wÅ‚asne oraz sÄ…siadów – wskazywaÅ‚ Jerzy Berlik, Wicestarosta GnieźnieÅ„ski, charakteryzujÄ…c stan i problemy melioracji w powiecie gnieźnieÅ„skim – Nie trzeba nikogo przekonywać, że tylko w peÅ‚ni sprawne urzÄ…dzenia melioracji wodnej eliminujÄ… ryzyko podtopieÅ„. CieszÄ™ siÄ™, że po raz pierwszy w tej kadencji, w gronie profesjonalistów i praktyków spotykamy siÄ™, aby nie tylko mówić o problemach, ale na bieżąco je rozwiÄ…zywać.
Podczas spotkania przewodniczÄ…cy spółek wodnych zwracali uwagÄ™ na pojawiajÄ…ce siÄ™ coraz częściej problemy z samowolnym niszczeniem i zabudowywaniem rowów melioracyjnych przez prywatnych wÅ‚aÅ›cicieli dziaÅ‚ek budowlanych. – Zdarza siÄ™, że prywatni wÅ‚aÅ›ciciele skutecznie zabudowujÄ… rowy melioracyjne uniemożliwiajÄ…c tym samym ich konserwacjÄ™ – tÅ‚umaczyÅ‚ Ryszard Nowakowski, przewodniczÄ…cy gminnej spółki wodnej w Witkowie. – Wiele takich spraw koÅ„czy siÄ™ niestety w sÄ…dzie. Jak podkreÅ›lali uczestnicy spotkania wiele niepokoju budzi także projekt nowej ustawy Prawo Wodne, która ma na celu uporzÄ…dkowanie kompetencji organów administracji wodnej, rozdzielenie zarzÄ…dzania infrastrukturÄ… wodnÄ… od gospodarowania wodami, czy też uproszczenie finansowania.
Spotkanie, choć pierwsze w tym roku, nie jest zapewne ostatnim i jak podkreślił w podsumowaniu Wicestarosta Jerzy Berlik, Starostwo Powiatowe jest w pełni otwarte na współpracę ze spółkami wodnymi.