BIPPiątek, 09.6.2023

Jubileuszowy Ekolider rozstrzygnięty

Jubileuszowy Ekolider rozstrzygnięty
Konkurs Ekolider organizowany jest przez Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gnieźnie , Urząd Miejski w Gnieźnie, Polski Klub Ekologiczny – Koło w Gnieźnie, Nadleśnictwo Gniezno i Polski Związek Łowiecki. - Idea konkursu opiera się na działaniach w zakresie racjonalnej gospodarki odpadami i uświadamia dzieciom i młodzieży, w jaki sposób należy dbać o środowisko – tłumaczy Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. - Ekolider obejmuje wiele kategorii, takich jak odzysk surowców wtórnych, odzysk nakrętek od butelek PET, kronikę aktywności ekologicznej, pomoc zwierzętom leśnym, zbiórkę zużytych baterii oraz „ekolans”, czyli pomysł na propagowanie inicjatyw ekologicznych w społeczeństwie – wyjaśnia dyrektor Musiałowicz.

W XV edycji konkursu Ekolider 2014/2015 wzięło udział 17 placówek oświatowych z Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego. – W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło blisko 4500 wychowanków, od przedszkola do szkoły ponadgimnazjalnej – mówi Marek Burzyński, członek Polskiego Klubu Ekologicznego, inicjator konkursu. - Zebrano około 75 ton surowców wtórnych oraz prawie 8 ton karmy dla zwierząt, pozyskano 141 budek lęgowych oraz 10 karmników, a nawet paśnik. Imponująco wygląda także nasza piętnastoletnia statystyka na którą składa się, aż 745 ton odzyskanych surowców, czy blisko 70 ton karmy dla zwierząt – podsumowuje Marek Burzyński.

Otwierając spotkanie podsumowujące konkurs Beata Tarczyńska, Starosta Gnieźnieński, przypomniała o ważnej roli różnych inicjatyw ekologicznych. – W dzisiejszych czasach niezbędne jest podejmowanie wszelkich działań mających na celu uświadomienie społeczeństwu, jak ważna jest dbałość o środowisko – podkreślała Pani Starosta. - Cieszy mnie fakt, że tematyka konkursu obejmuje wiele kategorii edukacji ekologicznej i że placówki oświatowe tak chętnie biorą w nim udział. Poprzez organizację konkursu chcemy docenić wysiłek i zaangażowanie dzieci i młodzieży w działaniach na rzecz ochrony środowiska. Gratuluję wszystkim uczestnikom, że tak chętnie uczestniczą w działaniach na rzecz szeroko rozumianej ochrony środowiska – dodała Beata Tarczyńska.

Podczas tegorocznej edycji konkursu kapituła przyznała 5 tytułów Ekolidera i 4 wyróżnienia.

Tytułem Ekolidera pochwalić się mogą:
Przedszkole nr 2 „Źródełko” w Gnieźnie;
Przedszkole nr 1 „Chatka Puchatka” w Trzemesznie;
Szkoła Podstawowa nr 5 im. A. Fiedlera w Gnieźnie;
Gimnazjum w Trzemesznie;
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie.

Wyróżnienie otrzymali:
Przedszkole nr 14 „Mali Piastowie” w Gnieźnie;
Przedszkole nr 17 „Piastowska Gromada” w Gnieźnie;
Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Niechanowie;
Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Kilińskiego w Trzemesznie.

Tytuł SUPER MECENASA PRZYRODY otrzymał:
MAREK BURZYŃSKI

Tytuł Mecenasa Przyrody otrzymali:
POLSKI KLUB EKOLOGICZNY – OKRĘG WIELKOPOLSKI – KOŁO W GNIEŹNIE
WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKIW WODNEJ W POZNANIU

DODATKOWO KAPITUŁA KONKURSU POSTANOWIŁA PRZYZNAĆ NAGRODY SPECJALNE ZA POMYSŁOWE WYKONANIE KRONIK EKOLOGICZNYCH:
Przedszkole nr 2 „Źródełko” w Gnieźnie
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie
Przedszkole Gminy Gniezno w Zdziechowie - Oddział w Pyszczynie
Przedszkole Gminy Gniezno w Zdziechowie
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki