BIPPiątek, 09.6.2023

Tajemnice Katedry w Starostwie

Tajemnice Katedry w Starostwie
Dzięki współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego, w holu urzędu otwarto wyjątkową wystawę poświęconą niezauważalnym na co dzień zabytkom gnieźnieńskiej Katedry.
- Wystawa w Starostwie doskonale wpisuje się w założenia Europejskich Dni Dziedzictwa – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – Chodzi bowiem o promocję i ponowne odkrywanie najciekawszych, lokalnych zabytków. Jeżeli myślimy o Gnieźnie to na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Bazylika Prymasowska. Wystawa poświęcona naszej katedrze ukazuje jej unikalne i często niewidoczne dla zwiedzającego elementy architektoniczne, obrazy, czy wymowne detale. Każdy, kto w najbliższych dniach odwiedzi Starostwo Powiatowe będzie miał możliwość zatrzymać się przy ekspozycji i zrozumieć ukrytą w katedrze symbolikę. To ciekawa lekcja historii – tłumaczy pani starosta.
Podczas otwarcia wystawy, Tomasz Janiak z gnieźnieńskiego MPPP przedstawił genezę i założenia ekspozycji prezentującej unikatowe fotografie wnętrza Archikatedry Gnieźnieńskiej. – Każdy element wystroju katedry ma swoją ściśle określoną symbolikę, ukryte znaczenie i oczywiście biblijne uzasadnienie – tłumaczy Tomasz Janiak. – Wśród pokazanych obrazów znajduje się również wiele przedstawień antropomorficznych uosabiających cechy ludzkie, takie jak chociażby lenistwo. Ekspozycja w Starostwie Powiatowym potrwa dwa tygodnie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Początków Państwa Polskiego wypełni również wystawa w przestrzeni miejskiej, zaaranżowana w witrynach sklepowych w centrum miasta. Główny punkt obchodów zaplanowano natomiast na 19-20 września. W tych dniach prezentowane będą m.in. dwie wystawy ukazujące to, w jaki sposób Muzeum przyczynia się do ochrony dziedzictwa kulturowego związanego z Gnieznem i jego najbliższą okolicą. W obchody Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie powiatu gnieźnieńskiego włączyło się również Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków.
W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Tylko w Polsce obejmuje ponad 1500 wydarzeń. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. 23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa tradycyjnie odbędzie się w drugi i trzeci weekend września.
Więcej informacji na: www.nid.pl, www.edd.nid.pl, www.mppp.pl, www.lednicamuzeum.pldrukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki