BIPSobota, 13.8.2022

Nowoczesny sprzęt pomaga chronić domy dziecka przed COVID-19

Dwa urządzenia do dekontaminacji trafiły do powiatowych placówek opiekuńczo-wychowawczych w Gnieźnie. Sprzęt o wartości blisko 20 tys. zł przekazany został nieodpłatnie Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, w ramach projektu „Kooperacja – efektywna i skuteczna”.

Dekontaminatory skutecznie eliminują z powietrza groźne bakterie, wirusy i grzyby, a także wszystkie związki organiczne.  Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim podczas panującej obecnie sytuacji zagrożenia epidemiologicznego związanej z COVID-19. Znajdujące się w powietrzu patogeny, pod wpływem działania plazmy, zostają wyeliminowane poprzez zniszczenie DNA i RNA komórek. Zastosowana, innowacyjna technologia jest przy tym całkowicie bezpieczna dla osób przebywających, w pomieszczeniu w których pracują urządzenia.

Przekazanie sprzętu możliwe było dzięki umowie zawartej pomiędzy wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim, a Powiatem Gnieźnieńskim reprezentowanym przez starostę gnieźnieńskiego Piotra Gruszczyńskiego.