BIPCzwartek, 08.6.2023

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 24 listopada 2015r.

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego  w dniu 24 listopada 2015r.
W spotkaniu uczestniczyli ponadto burmistrzowie, wójtowie, pracownicy gmin realizujący zadania zarządzania kryzysowego oraz przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Temat posiedzenia dotyczył możliwości wystąpienia afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Pani Magdalena Całka–Zobel Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawiła prezentację. Znalazły się w niej: opis i znaczenie choroby, sytuacja epizootyczna, możliwe drogi przeniesienia choroby, działania prewencyjne. Omówiono również procedury postępowania w przypadku wystąpienia ASF. Uczestnicy posiedzenia zapoznali się z aktualną sytuacją na terenie kraju i w Europie.

Afrykański pomór świń nie przenosi się na człowieka. Dotyczy tylko zwierząt. Niestety wirus jest oporny i nie ma na niego szczepionki. Badania na potwierdzenie obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń można uzyskać w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach Ilość ognisk występujących na dzień dzisiejszy w Polsce wynosi 77 u dzików oraz 3 u świń, które występują przy wschodniej granicy kraju. W przypadku wystąpienia ogniska zarażenia obszar zapowietrzony wynosi 3km, a obszar zagrożony 7km.

Niestety ryzyko wystąpienia zjawiska jest wysokie. W przypadku wykrycia afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu gnieźnieńskiego, ¼ powiatu zostałaby objęta zagrożeniem . Dlatego najważniejszym celem jest zlikwidować źródło zakażenia i nie doprowadzić do rozprzestrzeniania.Autorem zdjęć jest Rafał Wichniewicz
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki