Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 24 listopada 2015r.
W spotkaniu uczestniczyli ponadto burmistrzowie, wójtowie, pracownicy gmin realizujący zadania zarządzania kryzysowego oraz przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Temat posiedzenia dotyczyÅ‚ możliwoÅ›ci wystÄ…pienia afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ na terenie powiatu gnieźnieÅ„skiego. Pani Magdalena CaÅ‚ka–Zobel Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawiÅ‚a prezentacjÄ™. ZnalazÅ‚y siÄ™ w niej: opis i znaczenie choroby, sytuacja epizootyczna, możliwe drogi przeniesienia choroby, dziaÅ‚ania prewencyjne. Omówiono również procedury postÄ™powania w przypadku wystÄ…pienia ASF. Uczestnicy posiedzenia zapoznali siÄ™ z aktualnÄ… sytuacjÄ… na terenie kraju i w Europie.
Afrykański pomór świń nie przenosi się na człowieka. Dotyczy tylko zwierząt. Niestety wirus jest oporny i nie ma na niego szczepionki. Badania na potwierdzenie obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń można uzyskać w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach
Ilość ognisk występujących na dzień dzisiejszy w Polsce wynosi 77 u dzików oraz 3 u świń, które występują przy wschodniej granicy kraju. W przypadku wystąpienia ogniska zarażenia obszar zapowietrzony wynosi 3km, a obszar zagrożony 7km.
Niestety ryzyko wystÄ…pienia zjawiska jest wysokie. W przypadku wykrycia afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ na terenie powiatu gnieźnieÅ„skiego, ¼ powiatu zostaÅ‚aby objÄ™ta zagrożeniem .
Dlatego najważniejszym celem jest zlikwidować źródło zakażenia i nie doprowadzić do rozprzestrzeniania.
Autorem zdjęć jest Rafał Wichniewicz