BIPCzwartek, 08.6.2023

Dla ochrony pszczół

Dla ochrony pszczół
Inicjatorem spotkania był Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński, który wraz z Piotrem Borowiakiem, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu oraz Krzysztofem Jarusem, przewodniczącym Powiatowego Zarządu Kół Pszczelarzy w Gnieźnie omówił projekty zrealizowane w mijającym roku na rzecz wsparcia sektora pszczelarskiego i ochrony pszczół.

Spotkanie jest okazją do podsumowania przeprowadzonych przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego akcji wspierających lokalne pszczelarstwo, w tym także sprzedaży bezpośredniej – mówił Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński. – W 2016 roku zorganizowaliśmy między innymi dedykowane pszczelarzom szkolenia dotyczące ochrony pasiek przed chorobami pszczół. W ramach współpracy dofinansowano także zakup ponad 200 kg węzy pszczelej dla blisko 6 tys. uli. Dodatkowo, w obszarze działań profilaktycznych i informacyjnych rozpropagowaliśmy na terenie całego powiatu kilkaset plakatów oraz ulotek skierowanych do rolników, sadowników i ogrodników, które miały zwrócić uwagę na szczególną ostrożność wykonywania zabiegów chemicznych w uprawach. Dziś już wiemy, że akcja ta zaowocowała zmniejszeniem się ilości wytruć pszczół w powiecie – dodał wicestarosta J. Berlik.

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie zorganizowało również konferencję, w której udział wzięli przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu oraz Zarządu Kół Pszczelarzy w Gnieźnie. Powiatowi pszczelarze wyjechali ponadto na XXII Forum Pszczelarskie do Sielinka, które w tym roku przebiegło pod hasłem: „Żywienie pszczół, jako podstawowy czynnik zdrowotności rodzin pszczelich”.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki