BIPPiÄ…tek, 09.6.2023

Pamięć o trudnych losach i bohaterstwie minionych pokoleń

Pamięć o trudnych losach i bohaterstwie minionych pokoleń
świadectwa i potrzebnej edukacji historycznej dla kolejnych pokoleń młodych Polaków - mówiła Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, podczas uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się w dniu 19 kwietnia br.

Coroczne obchody, zorganizowane przez samorząd Powiatu Gnieźnieńskiego, zainaugurowała msza św. w kościele garnizonowym, której przewodniczył ks. kapelan mjr Maciej Śliwa. Po Eucharystii oraz przemarszu ulicami Gniezna, w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z Powidza i orkiestry dętej, w Parku Miejskim im. Gen. Władysława Andersa odbyła się druga część uroczystości.

- W 1940 roku podjÄ™to decyzjÄ™ o rozstrzelaniu przez NKWD blisko 22 tysiÄ™cy polskich oficerów, urzÄ™dników, policjantów oraz osób nazwanych kÅ‚amliwie szpiegami i dywersantami – mówiÅ‚a starosta B. TarczyÅ„ska. - SpoÅ›ród ekshumowanych w 1943 roku ciaÅ‚ zidentyfikowano w lesie katyÅ„skim okoÅ‚o 3 tysiÄ™cy zwÅ‚ok. SzczÄ…tki pozostaÅ‚ych, ponad 17 tysiÄ™cy oficerów i innych jeÅ„ców z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, odnaleziono dopiero po kilkudziesiÄ™ciu latach. WÅ›ród nich byli również mieszkaÅ„cy powiatu gnieźnieÅ„skiego, których pamięć przywoÅ‚ujemy i czcimy każdego roku przy obelisku w parku imienia generaÅ‚a Andersa – dodaÅ‚a B. TarczyÅ„ska.

Pod pomnikiem Pamięci Policjantów Zamordowanych w Twerze Apel Poległych odczytał ppor. Mariusz Maraszkiewicz. Rocznicowe obchody uświetniły wiersze patriotyczne, recytowane przez Jana Gumiennego oraz Patryka Chyłę, uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. Uroczystość tradycyjnie zakończyło złożenie wiązanek oraz wspólne odśpiewanie Roty.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki