BIPPiątek, 09.6.2023

Pamięć o trudnych losach i bohaterstwie minionych pokoleń

Pamięć o trudnych losach i bohaterstwie minionych pokoleń
świadectwa i potrzebnej edukacji historycznej dla kolejnych pokoleń młodych Polaków - mówiła Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, podczas uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się w dniu 19 kwietnia br.

Coroczne obchody, zorganizowane przez samorząd Powiatu Gnieźnieńskiego, zainaugurowała msza św. w kościele garnizonowym, której przewodniczył ks. kapelan mjr Maciej Śliwa. Po Eucharystii oraz przemarszu ulicami Gniezna, w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z Powidza i orkiestry dętej, w Parku Miejskim im. Gen. Władysława Andersa odbyła się druga część uroczystości.

- W 1940 roku podjęto decyzję o rozstrzelaniu przez NKWD blisko 22 tysięcy polskich oficerów, urzędników, policjantów oraz osób nazwanych kłamliwie szpiegami i dywersantami – mówiła starosta B. Tarczyńska. - Spośród ekshumowanych w 1943 roku ciał zidentyfikowano w lesie katyńskim około 3 tysięcy zwłok. Szczątki pozostałych, ponad 17 tysięcy oficerów i innych jeńców z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, odnaleziono dopiero po kilkudziesięciu latach. Wśród nich byli również mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego, których pamięć przywołujemy i czcimy każdego roku przy obelisku w parku imienia generała Andersa – dodała B. Tarczyńska.

Pod pomnikiem Pamięci Policjantów Zamordowanych w Twerze Apel Poległych odczytał ppor. Mariusz Maraszkiewicz. Rocznicowe obchody uświetniły wiersze patriotyczne, recytowane przez Jana Gumiennego oraz Patryka Chyłę, uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. Uroczystość tradycyjnie zakończyło złożenie wiązanek oraz wspólne odśpiewanie Roty.
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki