BIPŚroda, 07.6.2023

„Zrobimy wszystko, aby za rok ponownie przyjechać do Gniezna”

„Zrobimy wszystko, aby za rok ponownie przyjechać do Gniezna”
tak w skrócie można określić wizytę finalistów III edycji konkursu „Tu powstała Polska – 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417 – 2017”, zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Grupa 37 dzieci przyjechała do Gniezna w dniach 13-16 września z odległych stron kraju. Każda z pięciu reprezentacji musiała pokonać od 300 do 500 km drogi. Przyjazd do Gniezna na koszt organizatora konkursu był nagrodą w konkursie przeprowadzonym w pierwszym półroczu bieżącego roku. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych, a także zespoły młodzieżowe skupione w kołach teatralnych w domach kultury oraz w lokalnych stowarzyszeniach.

Jak sami uczestnicy przyznali, choć zadanie konkursowe było dość trudne i czasochłonne (należało przygotować inscenizację teatru lalek na podstawie wybranych bajek Ignacego Krasickiego, jednego z Prymasów Polski, a następnie cały materiał zmontować i przygotować film, prezentację), nagroda przerosła ich oczekiwania.

Tegoroczny program pobytu został dostosowany do tematyki konkursu. Pierwszego dnia dzieci mogły poznać się lepiej dzięki barwnie przeprowadzonej żywej lekcji historii w wykonaniu Wojowników Kramu Piacha w Centrum Kultury „Scena to dziwna”. W kolejnym dniu pobytu, historię Gniezna i początków państwa polskiego finaliści konkursu poznali zwiedzając najważniejsze zabytki pierwszej stolicy. Z dużym zainteresowaniem dzieci uczestniczyły również w niezwykle ciekawie przeprowadzonych warsztatach architektonicznych w Muzeum Początków Państwa Polskiego. W programie wycieczki znalazły się także warsztaty teatralne w Centrum Kultury „Scena to dziwna”, podczas których dzieci miały okazję zaprezentowania swoich talentów aktorskich, ale również poznały techniki tworzenia kukiełek. Nie lada gratką było również zwiedzanie „od kuchni” Teatru Fredry. Kulminacyjnym punktem programu była wizyta u Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, gdzie spotkali się także z jego poprzednikami: abp. seniorem Józefem Kowalczykiem oraz abp. seniorem Henrykiem Muszyńskim.

Dzieci zapytane o wrażenia z pobytu w Gnieźnie jednoznacznie stwierdziły, że zrobią wszystko, aby za rok ponownie przyjechać do Gniezna. Starosta Beata Tarczyńska żegnając się z finalistami konkursu wręczyła im upominkowe torby z materiałami promocyjnymi powiatu oraz zaprosiła do udziału w IV edycji konkursu, który odbędzie się w przyszłym roku. Tym razem tematyka konkursu będzie poświęcona jubileuszowi 100 – lecia Powstania Wielkopolskiego.

Przypomnijmy, o przyjazd do Gniezna w roku jubileuszu 600-lecia Prymasostwa walczyły drużyny ze szkół podstawowych w całej Polsce. Do decydującego etapu zakwalifikowało się 19 drużyn. Głosami internautów finalistami konkursu zostały reprezentacje szkół podstawowych w Jordanowie (woj. małopolskie, powiat suski), Babach (woj. łódzkie, powiat piotrkowski), Sarnowie (woj. śląskie, powiat będziński), Osieku Łużyckim (woj. dolnośląskie, powiat zgorzelecki) oraz ze stowarzyszenia Aktywni na Targowej w Skaryszewie (woj. mazowieckie, powiat radomski).


drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki