ByÅ‚a to kolejna wizyta majÄ…ca charakter roboczy. UÅ›ciÅ›lono na niej procedury i wymagania skierowane zarówno do strony wÅ‚oskiej jak i polskiej konkretyzujÄ…ce szczegóÅ‚y wyjazdu bezrobotnych do WÅ‚och.
Rozmowy i uzgodnienia dotyczyÅ‚y realizacji projektu AMICA (Accoglienza della Manodopera Immigrata nel Comparto Agroindustriale) tj. projektu przyjazdu pracowników spoza UE w branży rolniczej. Projekt ten jest realizowany przez stronÄ™ wÅ‚oskÄ… już od poÅ‚owy 2002 roku i w tej chwili beneficjentami tego projektu majÄ… być pracownicy z Polski pracujÄ…cy w sektorze rolniczym.
Prowincja di Forli-Cesena jest regionem, w którym dominuje rolnictwo a przedstawiciele wÅ‚oscy reprezentowali zrzeszenie firm rolniczych "CENTURIA" i dlatego pertraktacje dotyczÄ…ce naboru pracowników zwiÄ…zane byÅ‚y z rolnictwem. WÅ‚osi przedstawili trzy bazowe kryteria doboru. Wiek do 30 do 40 lat, pochodzenie z obszarów wiejskich i doÅ›wiadczenie z branży rolniczej.
Działania w ramach projektu AMICA już się zaczęły we Włoszech i polegają na:
WÅ‚osi ze swojej strony zapewniajÄ…, że na miejscu podpisane zostanÄ… umowy o pracÄ™ gwarantujÄ…ce wynagrodzenie na poziomie pÅ‚acy w sektorze rolniczym. Pracownicy bÄ™dÄ… mieli zapewniony dostÄ™p do opieki zdrowotnej i ubezpieczenia na miejscu pracy. Pracodawcy gwarantujÄ… zakwaterowanie a przedstawiciele zrzeszenia "CENTURIA" ciÄ…głą opiekÄ™ i nadzór nad realizacjÄ… projektu.
Po stronie polskiej jest do wykonania rekrutacja pracowników (PUP), wstÄ™pne przeszkolenie w podstawowej znajomoÅ›ci jÄ™zyka polskiego i zaÅ‚atwienie formalno prawnych spraw legalnego wyjazdu do pracy we WÅ‚oszech (GARG).
Na zakończenie roboczego spotkania Starosta Jacek Kowalski z zadowoleniem przyjął uzgodnienia poczynione w trakcie obrad. Podziękował stronie włoskiej za szybkie działanie i pomoc w walce ze skutkami bezrobocia w Powiecie Gnieźnieńskim.