BIPŚroda, 07.6.2023

Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/ AIDS rozstrzygnięty

Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/ AIDS rozstrzygnięty

W auli III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie odbył się XV Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS. Konkurs organizowany z okazji obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS na stałe wpisał się w kalendarz inicjatyw wspieranych przez Powiat Gnieźnieński. 

W konkursie uczestniczyły reprezentacje dziewięciu szkól ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Młodzież musiała wykazać się m.in. szeroką znajomością zagadnień dotyczących możliwości zarażenia się wirusem HIV, aktualnymi statystykami oraz programami przeciwdziałania AIDS. 

O tym jak ważna jest świadomość zagrożeń i profilaktyka wśród młodzieży mówił Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - Zakażenie wirusem HIV nie daje charakterystycznych objawów – tłumaczy dyr. M. Makohoński. - Dlatego tak ważna jest wcześniejsza profilaktyka i badania, szczególnie wśród osób, które mogły mieć kontakt z wirusem. Za sprawą corocznie organizowanego konkursu, chcemy przypominać młodzieży, że każdy może zachorować na AIDS. Wirusem HIV można bowiem zakazić się nie tylko drogą płciową, ale też np. podczas popularnych zabiegów kosmetycznych lub medycznych, piercingu, czy tatuażu. Działania podejmowane przez organizatorów konkursu oraz Powiat Gnieźnieński doskonale wpisują się w trwającą obecnie ogólnopolską kampanię „Mam czas rozmawiać” przygotowaną przez Krajowe Centrum ds. AIDS, agendę ministra zdrowia – dodaje M. Makohoński. 

Zwycięzcą konkursu została Zofia Majewska z III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. Drugie miejsce zajął Miłosz Król z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, a trzecie Mateusz Wesołowski z II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki