BIPŚroda, 07.6.2023

Tu Powstała Polska - Tu wygrała Polska - 100 - lecie Powstania Wielkopolskiego

Tu Powstała Polska - Tu wygrała Polska - 100 - lecie Powstania Wielkopolskiego

Ruszyła IV edycja ogólnopolskiego konkursu dla dzieci z klas V – VII szkół podstawowych. Tegorocznym hasłem konkursu jest „Tu Powstała Polska – Tu wygrała Polska.100 – lecie Powstania Wielkopolskiego”. Organizatorami przedsięwzięcia są Starostwo Powiatowe oraz Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Patronat nad konkursem objął Wielkopolski Kurator Oświaty.

Powstanie Wielkopolskie w 100 sekund

Zadaniem w konkursie jest przygotowanie i nagranie 100 sekundowego spotu dotyczącego Powstania Wielkopolskiego. Prace mogą nadsyłać 7 – osobowe grupy wraz z opiekunem. Termin zgłoszeń upływa 27 kwietnia br. Wszystkie nadesłane produkcje ocenione zostaną przez komisję konkursową, by w następnym etapie poddać się głosowaniu internautów.

Autorzy pięciu spotów, którzy zdobędą największą ilość głosów otrzymająw nagrodę zaproszenia na 3-dniową wycieczkę do Gniezna we wrześniu 2018 roku. W programie wycieczki znajdzie się m.in. zwiedzanie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, wieczór integracyjny połączony z warsztatami historyczno–patriotycznymi, wizyta w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, czy też udział w warsztatach wykorzystujących animację komputerową, które to warzyszyć będą wystawie pn. "Herosi wolności" wykonanej z klocków Lego.

Cel konkursu

Głównym celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim z podkreśleniem jego lokalnego kontekstu promocja Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego wśród najmłodszych, poprzez aktywne zaangażowanie dzieci i nauczycieli do poszukiwania dodatkowej wiedzy na temat źródeł własnej tożsamości narodowej.

O historii konkursu

Tegoroczny konkurs jest organizowany po raz czwarty. Jego pierwsza edycja odbyła się w roku 2015. Zadaniem w konkursie było nagranie krótkiego filmu promocyjnego o Gnieźnie lub powiecie gnieźnieńskim z uwzględnieniem elementów historycznych, jak i obcojęzycznych (wykorzystanie języka angielskiego). Współorganizatorami I edycji konkursu byli Miasto Gniezno oraz Językowa Szkoła Podstawowa Prymus w Gnieźnie.
 
Druga edycja konkursu odbyła się w roku 2016 i była częścią składową dużego projektu, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966 pn. Ogólnopolska kampania edukacyjna dla dzieci i młodzieży, realizowanego przez Centrum Kultury „Scena To dziwna” oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Na bazie przygotowanych scenariuszy lekcji i kart do pracy, w ramach ww. projektu, uczniowie szkół podstawowych, przygotowali relację z przeprowadzonych lekcji kreatorskich. Trzecia edycja zmagań związana była z rocznicą 600 – lecia Prymasostwa w Polsce. Celem edycji pn. Tu Powstała Polska – 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417-2017 była popularyzacja wiedzy na temat historii i znaczenia instytucji Prymasa Polski, w szczególności zaś zwrócenie uwagi na postać oraz dorobek Ignacego Krasickiego, Arcybiskupa Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski w latach 1795–1801. Zadaniem grupy uczniów, wraz z opiekunem było przygotowanie teatru lalek na podstawie trzech wybranych bajek Ignacego Krasickiego. Nagrodą dla zwycięzców był tradycyjnie przyjazd na trzy dni do Gniezna. W dotychczasowych trzech edycjach konkursu do finału zakwalifikowało się 121 uczniów z opiekunami. Laureaci konkursu przyjechali do Pierwszej Stolicy właściwie z terenu całego kraju.

Gdzie można znaleźć więcej informacji o konkursie?

Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.kulturapiastowdladzieci.pl w zakładce KONKURS. W celu promocji konkursu opracowana została specjalna ulotka w nakładzie 30 tys. egzemplarzy, którą przekazano do wszystkich kuratoriów ośw iaty oraz ich zamiejscowych delegatur, ośrodków doskonalenia nauczycieli.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki