BIPPoniedziałek, 05.6.2023

Przyjaźń polsko-niemiecka „zakotwiczona w ludzkich sercach”

Tablica pamiątkowa w Kościele Garnizonowym jest dowodem prawdziwej, ponadczasowej przyjaźni dwóch pilotów, Polaka - Władysława Gnysia i Niemca - Franka Neuberta. Obydwaj podczas II wojny byli śmiertelnymi wrogami. Frank Neubert, pilot junkersa osłaniającego niemieckie bombowce zestrzelił we wrześniu 1939 pierwszy polski aliancki samolot, w którym zginął przyjaciel i dowódca W. Gnysia, kpt. Pil. M. Medwecki. W chwilę potem Władysław Gnyś jako pilot 121 Eskadry Myśliwskiej Armii "Kraków" odniósł pierwsze zwycięstwo powietrzne niszcząc 2 samoloty niemieckie Dornier DO 17E. Po upływie prawie pół wieku obydwaj piloci spotkali się, pojednali i zawiązali serdeczną przyjaźń, która trwała aż do Ich śmierci. Losy obydwu bohaterskich pilotów były już wcześniej prezentowane podczas wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury w sierpniu 2002 r., której współorganizatorem było także Starostwo Powiatowe. O wystawie można przeczytać na stronie internetowej www.wystawa.com.pl . Tablica w Kościele Garnizonowym w Gnieźnie podkreśla ponad wszelką wątpliwość, iż ważniejsze od wrogości i nienawiści są wybaczenie i pojednanie. Jedynie dzięki zgodzie i zrozumieniu "…możliwa jest idea zjednoczonej Europy zakotwiczona w ludzkich sercach".

Przy okazji należy z dumą dodać, iż współpraca polsko-niemiecka Powiatu Gnieźnieńskiego z Teltow-Flaeming jest ciągle żywa i niezwykle owocna. Daje ona możliwość wymiany doświadczeń i czerpania wzorców od niemieckich partnerów. Przyjaciele z Niemiec zawsze chętnie pomagają i włączają się we wszelkie wspólne inicjatywy. Wszystko to nie byłoby jednak możliwe bez wsparcia Starosty partnerskiego Powiatu Teltow-Flaeming, Pana Giesecke, który także w swoim wystąpieniu w Gnieźnie podkreślił, iż wyciągnięto już naukę z historii a teraz należy pójść do przodu i ustawicznie zacieśniać wzajemne partnerstwo. Nasze powiaty współpracują od trzech lat. W tym czasie zawiązały się liczne przyjaźnie, daleko wykraczające ponad zwykłą współpracę.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do odwiedzenia strony internetowej partnerskiego Powiatu Teltow-Flaeming www.teltow-flaeming.de (częściowo dostępnej także w języku polskim), gdzie w zakładce aktualności znajduje się relacja z wizyty w Gnieźnie.

Rafał P. Spachacz
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki