BIPŚroda, 29.3.2023

Odnawialne źródła energii szansą dla rolnictwa w Powiecie Gnieźnieńskim

Naukowcy dowodzą, że dotychczasowe złoża ropy naftowej przy obecnym wydobyciu, wyczerpią się w przeciągu zaledwie 40 lat. Złoża gazu ziemnego powinny wystarczyć na eksploatację jedynie przez najbliższe 100 lat. Oba te surowce jak i węgiel powstały przed wieloma milionami lat w ściśle określonych warunkach, jakie już się nigdy nie powtórzą. Dużym wyzwaniem, szczególnie w odniesieniu do rolnictwa i rozwoju wsi, są odnawialne zasoby energetyczne. Energia odnawialna jest stosunkowo tania, przyjazna człowiekowi i środowisku. Odnawialne źródła są dostępne za darmo (energia słońca, wiatru, biogazu) lub po niewielkich kosztach (słoma, drewno).

Niemieccy partnerzy wygłosili w Czerniejewie niezwykle interesujące prelekcje dotyczące odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem energii biomasy. Konferencja cieszyła się niebywałym zainteresowaniem i stała się podstawą do licznych, indywidualnych konsultacji. Goście z Niemiec gorąco zapraszali wszystkich zainteresowanych do współpracy i wymiany doświadczeń. Podkreślono także możliwość indywidualnego zwiedzania wybranych niemieckich zakładów związanych z produkcją odnawialnych źródeł energii w Powiecie Teltow-Flaeming.

Wszystkie materiały informacyjne oraz streszczenia wykładów można uzyskać u głównego specjalisty ds. integracji z UE i współpracy z zagranicą Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, ul. Jana Pawła II 9/10, tel. /061/ 4240797, e-mail: integracja@powiat-gniezno.pl

Rafał P. Spachacz
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki