BIPWtorek, 16.7.2019

Coraz więcej osób z regionu po paszport do Gniezna

Zlokalizowany w Gnieźnie Terenowy Punkt Paszportowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego od kilku miesięcy przeżywa prawdziwe oblężenie. Pomimo trwającego w najlepsze sezonu urlopowego w kolejce po paszport ustawia się wciąż liczna grupa oczekujących.

W samym tylko 2019 roku do Terenowego Punktu Paszportowego w Gnieźnie złożono już ponad 6,5 tys. wniosków. To znaczny wzrost, bowiem w analogicznym okresie ubiegłego roku wniosków było o ok. 2 tys. mniej. W całym 2018 roku w gnieźnieńskim punkcie przyjęto ich blisko 11,5 tys. Największa ilość wniosków - blisko dwie trzecie - wpływa do urzędu w pierwszej połowie roku.

Co ciekawe, Terenowy Punkt Paszportowy w Gnieźnie obsługuje coraz częściej również osoby spoza powiatu gnieźnieńskiego. Jego klientami są między innymi mieszkańcy miasta Poznania, powiatu poznańskiego i Środy Wielkopolskiej. Pracownicy gnieźnieńskiego punktu szacują, że ok. 60% klientów to osoby spoza powiatu gnieźnieńskiego. Ilość wnioskodawców przekłada się bezpośrednio na długie kolejki w urzędach. Sytuacji nie rozwiązuje w pełni możliwość elektronicznych rejestracji terminu wizyty. Jeszcze kilka dni temu w Poznaniu miejsce w kolejce rejestrowane było na dwa miesiące do przodu.

Osoby, które w najbliższych dniach planują złożyć wniosek o paszport muszą zatem wciąż uzbroić się w cierpliwość. Warto zatem na bieżąco kontrolować ważność swojego dokumentu i z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować wizytę w punkcie paszportowym.