BIPCzwartek, 08.6.2023

Chrońmy pszczoły z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii

Chrońmy pszczoły z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii

Chrońmy pszczoły to tytuł ekologiczno-edukacyjnego projektu realizowanego przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gnieźnie. W ramach projektu już jesienią na terenie powiatu gnieźnieńskiego pojawią się między innymi domki dla pszczół i „stołówki miododajne”.

Projekt ukierunkowany jest na kampanię wychowawczo-edukacyjną prowadzoną zarówno w szkołach i placówkach oświatowych, jak również wśród mieszkańców. Docelowo ma on zachęcać do budowania domków dla dzikich pszczół w przydomowych ogródkach, na osiedlach i terenach zielonych.

Zdaniem jego liderów, projekt ma na stałe wpisać się w kalendarz edukacyjnych działań samorządowych. W jego inauguracyjnej odsłonie powstały już wykonane ze zużytych palet domki dla dzikich pszczół – murarek, które przypominają ich naturalne gniazda budowane w pustych łodygach roślin. Pierwsze z nich będzie można zobaczyć na terenie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii przy ulicy Gdańskiej, kolejne przy siedzibach Urzędu Gminy Gniezno, Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie oraz w pobliżu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Kostrzyńskiej.

Kolejnym etapem projektu będzie stworzenie tzw. „stołówek miododajnych”, czyli posadzenie z myślą o pszczołach, w wybranych miejscach miasta i powiatu roślin miododajnych: kwiatów jednorodnych, bylin wieloletnich, drzew oraz krzewów. We współpracy z lokalnymi pszczelarzami planuje się również pilotażowe umieszczenie pasiek pszczelich na budynkach użyteczności publicznej. Całość działań ma bezpośrednio przyczynić się do upowszechnienia wiedzy o pszczołach, ich zwyczajach oraz wielkiej roli, którą pełnią dla naszego ekosystemu.

Projekt „Chrońmy pszczoły” realizowany jest przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gnieźnie pod patronatem Starosty Gnieźnieńskiego, Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, Urzędu Gminy Gniezno przy współpracy: Prezesa Koła Pszczelarzy w Gnieźnie, Pasieki W&M Smaruj oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Gnieźnie i Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki