BIPPoniedziałek, 05.6.2023

Nowe przepisy wzbudziły niepokój importerów aut używanych

Nowe przepisy wzbudziły niepokój importerów aut używanych

Nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdu sprowadzonego z krajów UE oraz zbycia i nabycia pojazdu zarejestrowanego w Polsce spowodowały, iż klienci Wydziału Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego gnieźnieńskiego Starostwa od kilku tygodni napotykają na długie kolejki oczekujących na załatwienie swojej sprawy.

Jak informują pracownicy starostwa powiatowego w Gnieźnie cała sytuacja wywołała niepotrzebny niepokój. „Ustawa obowiązująca od 1 stycznia, dotyczy wyłącznie samochodów sprowadzonych do Polski z krajów UE po 31 grudnia 2019 roku, a także samochodów używanych nabytych w kraju od 1 stycznia 2020 roku. Ustawa nie będzie działała wstecz i  jeżeli pojazd został przywieziony do Polski przed 1 stycznia 2020 roku lub zmienił właściciela w kraju przed 1 stycznia 2020 roku i  przed tą datą nastąpi upływ 30 dni, to pojazdy te nie będą podlegały karze, a tym samym nie wymagają rejestracji w styczniu.” – mówi Wojciech Krawczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. „Wprowadzone ustawowe zapisy będą miały zastosowanie do wszystkich podmiotów sprowadzających z krajów UE do Polski samochody używane. Obejmą również pojazdy już rejestrowane w kraju i zmieniające właściciela.  Nie ma w tym przypadku znaczenia czy auto sprowadzane jest na sprzedaż w ramach działalności gospodarczej czy na prywatny użytek. Z ustawy wyłączone są samochody nowe. Rzeczywiście w ostatnich tygodniach znacznie zwiększyła się liczba obsługiwanych przez wydział klientów. Wydajemy około 500 administracyjnych decyzji dziennie, w tym samych rejestracji jest blisko 300” – dodaje dyrektor.

Starostwo Powiatowe na bieżąco monitoruje potrzeby klientów i już podjęło działania, które usprawniają ich obsługę.

„Zapewniam, że robimy wszystko co jest możliwe aby obsłużyć jak największą ilość oczekujących klientów. Przepraszam również za powstałe utrudnienia. Chciałbym jednocześnie poinformować, że w Wydziale Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego mamy wydzielone dwa stanowiska do obsługi podmiotów gospodarczych i biur rejestracji, pozostałe stanowiska do obsługi klientów indywidualnych oraz jedno stanowisko do obsługi z możliwością telefonicznego umówienia się na konkretny termin rejestracji pod numerem telefonu 424-07-09” – zaznacza dyr. W Krawczyk.

Ustawa wprowadza sankcje za dwa rodzaje czynów. Pierwszy dotyczy niedopełnienia obowiązku rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia z kraju członkowskiego Unii Europejskiej, drugi reguluje obowiązek zawiadomienia starosty - w terminie 30 dni - o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kto nie dopełni tego obowiązku będzie podlegał karze od 200 do 1.000 zł. Jeżeli natomiast auto zostało przywiezione do Polski długo przed 1 stycznia 2020 roku i przed tą datą nastąpi upływ 30-dniowego terminu, kary nie będą naliczane.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki