BIPPoniedziałek, 05.6.2023

Czy w Powidzu powstanie baza AGS?

Prezentacja tam dwóch takich maszyn związana jest z toczącymi się negocjacjami dotyczącymi przystąpienia Polski do NAPMO - organizacji NATO powołanej do kierowania i zarządzania programem wczesnego ostrzegania i naprowadzania.

Na wyposażeniu Powietrznych Sił Wczesnego Ostrzegania znajduje się 17 samolotów E-3A oraz trzy zmodyfikowane samoloty Boeing 707- 320C przeznaczone do treningu i transportu Samolot E-3A operując na pułapie ok. 9 km, może obserwować samoloty i śmigłowce poruszające się na małych i dużych wysokościach w promieniu 400-700 km. Zwykły radar naziemny wykryje obiekt latający dopiero wtedy gdy wzniesie się on na wysokość powyżej jednego kilometra. Samolot E-3A obserwuje obszar ponad 312 tys. km kwadratowych, a więc równy powierzchni Polski, zaś cztery samoloty kontrolują przestrzeń całej Europy Środkowej. Charakterystyczną cechą tego samolotu jest potężny radar umieszczony w dysku nad kadłubem - antena ma średnicę 9,1 metra i obraca się o 360 stopni, 6 razy na minutę.

Takie pole radiolokacyjne, jakie generuje jeden E-3A, wymaga pracy ok. 300 naziemnych stacji radiolokacyjnych. Po wejściu do systemu część z istniejących w Polsce stacji zostanie więc zamknięta. Koszt udziału w programie wyniesie ok. 70 mln zł rocznie i będzie ponoszony przez MON. Resort zapewnia jednak, że może liczyć na zwrot tych środków - ok. 30 proc. w formie udziału w offsecie bezpośrednim i kolejnych ok. 70 proc. z tytułu podwykonawstwa niektórych elementów systemu.

Na świecie jest obecnie 70 samolotów systemu AWACS: NATO - 17, USA - 32 (+ jeden egzemplarz testowy Boeing Company), Wielka Brytania - siedem, Francja - cztery, Arabia Saudyjska - pięć i Japonia - cztery. System AWACS może być wykorzystywany w sytuacjach zagrożenia, wojny lub kryzysu. Od czasu ataków terrorystycznych w USA z 11 września 2001 roku wykorzystuje się je do zabezpieczania wielu wydarzeń; używano ich m.in. podczas pogrzebu Jana Pawła II w Rzymie i majowej pielgrzymki papieża Benedyta XVI do Polski. Korzystano z nich także w czasie igrzysk olimpijskich w Salt Lake City (2002), Atenach (2004) i Turynie (2006) oraz tegorocznych piłkarskich mistrzostw świata w Niemczech.

źródło: www.onet.pl
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki