BIPPoniedziałek, 19.4.2021

Nowe domy dziecka już gotowe

Powiat Gnieźnieński zakończył budowę nowych domów dziecka przy ulicy Konopnickiej. Obiekty zostały oddane w połowie lutego, a obecnie trwa proces ich wyposażania. Wkrótce, do nowych domów wprowadzi się 28 podopiecznych.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej z 2011 roku, zobowiązała samorządy, prowadzące domy dziecka, do ograniczenia ilości podopiecznych w placówkach. Miała także sprzyjać rozwojowi rodzinnej pieczy zastępczej. Niestety, poprzednie władze powiatu, poprzez brak jakichkolwiek działań, narażały się na ryzyko cofnięcia przez Wojewodę Wielkopolskiego zezwolenia na prowadzenie domów dziecka, co bezpośrednio godziłoby w dobro ich podopiecznych. Dzięki zakończonej w tym roku inwestycji, funkcjonowanie domów dziecka na terenie powiatu nie jest już zagrożone.

Obecny Zarząd Powiatu nie tylko podjął decyzję o budowie dwóch nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych dla 14 dzieci każdy, ale przede wszystkim zintensyfikował działania w związku z pozyskiwaniem nowych rodzin zastępczych, a także podpisał umowy na prowadzenie rodzinnych domów dziecka.