BIPWtorek, 27.7.2021

Przyjdź na koncert i zostań tancerzem

„Koncert Świętojański w eSTeDe na huczne rozpoczęcie wakacji” odbędzie się już w najbliższy czwartek 24 czerwca w amfiteatrze powiatowego centrum kultury przy ul. Roosevelta.

Punktualnie o godzinie 17.00 w amfiteatrze Centrum Kultury „Scena to dziwna” pod batutą kapelmistrza Klaudiusza Gładycha - w specjalnie zbudowanym na tę okazję składzie oraz z wyjątkowym repertuarem - wystąpi Powiatowa Orkiestra Dęta. Po koncercie Powiatowej Orkiestry Dętej, około godziny 17.30, na scenie zagości natomiast taniec ludowy. Podczas dnia otwartego z Zespołem Tańca Ludowego „Gniezno” od godz. 18.00 będzie również prowadzony nabór tancerzy.

Więcej o zespołach

Samorządowa Orkiestra Dęta powstała w 2007 roku. Obecnie liczy około 30 osób. Tworzą ją muzycy w różnym wieku – od kilkunastu do przeszło 60 lat. W 2014 roku Orkiestra Powiatu Gnieźnieńskiego zajęła pierwsze miejsce na XIX Wielkopolskim Turnieju Orkiestr Dętych im. Leona Schuberta  „O złoty róg”. Prezesem Samorządowej Orkiestry Dętej jest Tomasz Słomiański.

Zespół Tańca Ludowego ,,Gniezno’’ powstał w październiku 2016r. Od początku funkcjonowania jego kierownikiem artystycznym, choreografem i instruktorem jest Irena Kolanowska – ogromny pasjonat folkloru, wieloletnia tancerka Zespołu Folklorystycznego ,,Szamotuły”. Akompaniatorem Zespołu jest Jarosław Kusz związany z folklorem od wielu lat. Głównym celem Zespołu jest pielęgnowanie i kultywowanie polskiego folkloru oraz tradycji ludowych, w szczególności: tańca, przyśpiewek, zwyczajów i obrzędów oraz propagowanie ich wśród społeczeństwa. Zespół skupia w swoim składzie zdolnych, zamiłowanych w folklorze ludzi, dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Dotychczas Zespół dał kilkadziesiąt koncertów na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Zespół Tańca Ludowego ,, Gniezno” uatrakcyjnia wiele imprez lokalnych w formie koncertów tanecznych i  corocznie prezentuje obrzęd dożynkowy. Do najważniejszych wydarzeń zaliczyć należy  udział Zespołu w Dniu Polskim zorganizowanym z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Padwie we Włoszech. W styczniu 2019 roku Zespół koncertował podczas 27 finału  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W maju 2019 roku Zespól zajął I miejsce w Wielkopolskim Konkursie Piosenki i Tańca Ludowego ,,Dziesięć tańców dla powstańców”.