BIPCzwartek, 21.10.2021

Wzmacniamy współpracę Starostwa Powiatowego z Branderburgią

W Zamku Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań w dniach od 14 do 16 września 2021 roku odbywało się 19. Polsko-Niemieckie Forum Wymiany Młodzieży – Doświadczenia, perspektywy i innowacje współpracy polsko-niemieckiej w dziedzinie zawodowej, które służyło pogłębieniu dialogu między partnerami z Polski i Niemiec, wymianie doświadczeń i informacji oraz dalszemu rozwojowi wspólnych projektów w dziedzinie kształcenia zawodowego.

W trakcie Forum została przedstawiona koncepcja sąsiedztwa Polska–Brandenburgia, koncepcja edukacji VIADRINA 21 oraz perspektywa dla dobrych jakościowo partnerstw zawodowych i nowych innowacyjnych sposobów współpracy polsko-niemieckiej.

Przedstawiciele Starostwa – wicestarosta Anna Jung oraz Dyrektor Centrum Usług Wspólnych dr Renata Rasińska uczestniczyły w wydarzeniu, biorąc udział w grupach dyskusyjnych oraz warsztatach służących wymianie doświadczeń. W podgrupach uczestnicy Forum zajmowali się praktycznymi przykładami metod orientacji zawodowej i animacji językowej jak również przykładami dobrych polsko-niemieckich partnerstw o profilu zawodowym.

Końcowym etapem Forum była wizyta w tzw. szkole produkcyjnej we Frankfurcie nad Odrą, która jest zawodowo-pedagogicznym projektem pomocy młodzieży. Głównym celem szkoły jest przekazanie młodzieży znajdującej się w niekorzystnej sytuacji społecznej wiedzy, umiejętności i zachowań niezbędnych do podjęcia kształcenia zawodowego i pracy zarobkowej.

Dziękujemy pani Magdalenie Antoniewicz - współorganizatorce wydarzenia oraz panu Dariusowi Müllerowi - dyrektorowi Zamku Trebnitz za doskonałą organizację pobytu przedstawicielek Starostwa Powiatowego w Trebnitz, gościnę oraz możliwość nawiązania nowych kontaktów, które z pewnością zostaną wykorzystane w celu organizacji polsko-niemieckich projektów wspierających działania dla mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego.